kamatocy.pl -
  • Blog ogrodniczy
  • Meble ogrodowe
  • Projektowanie ogrodów
  • Ozdoby ogrodowe
  • Sprzęt ogrodniczy
Browsing Category
Sprzęt ogrodniczy
Porady•Projektowanie ogrodów•Sprzęt ogrodniczy•Wypoczynek w ogrodzie

Koszenie trawy z przyjemnością – czy to możliwe?

Koszenie trawy dla wielu osób stanowi obowiązek, który trzeba odbębnić, a który nie jest w żadnym stopniu przyjemnością. Tak naprawdę jednak wcale nie musi tak być. Wiele zależy tutaj od tego, jaki sprzęt do tego koszenia wybierzesz. Czytaj dalej, a z chęcią przekażemy Ci nasze wskazówki z tym związane. 

Odpowiednia kosiarka podstawą w koszeniu trawy

Koszenie trawy już dawno przestało wymagać użycia narzędzi ręcznych. Kosiarki od lat znajdują się na wyposażeniu każdego, kto tylko posiada podwórko o nieco większej powierzchni. Choć one same w sobie mają pomagać w utrzymaniu wysokości trawy na odpowiednim poziomie, tak naprawdę są one również głównym z powodów, dla których wiele osób niechętnie podchodzi do koszenia. Wybór odpowiedniego sprzętu może to zmienić. Aby zaoszczędzić czas i siły, idealnym rozwiązaniem jest kosiarka samojezdna z koszem. Jej użytkowanie nie wymaga wysiłku, a wręcz przeciwnie – jest w stanie dać wiele frajdy. Spośród jej głównych zalet wymienić można: 

  • brak kabla (kosiarka spalinowa), 
  • zintegrowany kosz, 
  • pełną kontrolę nad poruszaniem się, 
  • wygodną obsługę i koszenie na siedząco, bez żadnego wysiłku. 

Kosiarka tego typu jest inwestycją w lepszy trawnik. Jako że korzystanie z niej jest przyjemne, znacznie chętniej będziesz po nią sięgał. W związku z tym teren zielony na Twojej działce będzie jeszcze bardziej zadbany. Pamiętaj, że kosiarki tego typu występują w wielu różnych modelach. Wybór któregoś z nich jest również istotny, powinien być bowiem dostosowany do Twoich oczekiwań, ale i wymagań stawianych przez Twoją działkę. 

Modele kosiarek dostosowane do wszystkich zadań 

O ile wybór kosiarki, jak już wspomnieliśmy wcześniej, może uczynić koszenie trawy przyjemnym, wcale nie jest on czymś prostym. Na rynku znajdziesz wiele modeli tego sprzętu – tak od znanych producentów, jak i od firm mniej rozpoznawalnych. Na który z nich powinieneś postawić? Przede wszystkim na taki, który będzie w stanie spełnić Twoje oczekiwania i wymagania. Koszenie pozbawione stresu i nerwów zapewni sprzęt wydajny, pozwalający przemierzyć całe podwórko (i nie tylko) na jednym zbiorniku paliwa. Istotna w nim może się również okazać pojemność kosza na trawę. Im większy on będzie, tym mniej razy będziesz musiał zsiadać z kosiarki, by go opróżnić. Przy wyborze właściwego modelu warto też patrzeć na pozornie błahe sprawy mogące drastycznie zwiększyć komfort koszenia. Elektryczne opróżnianie kosza, regulowanie wysokości ostrza czy dobrze przemyślana skrzynia biegów to rzeczy, do których w większości przypadków będziesz musiał dopłacić. Wszystkie jednak na pewno przyczynią się do efektywniejszej pracy na własnych terenach zielonych. 

Dobry plan to przyjemne koszenie trawy 

Koszenie to nie tylko wybór właściwego sprzętu, ale też odpowiednie rozplanowanie wszystkich prac koniecznych do wykonania w jego ramach. Najważniejsze w tym wszystkim jest dostosowanie działań do warunków, w jakich się znajduje. Oceń zatem, jak duże jest Twoje podwórko czy – ogólniej mówiąc plac zielony i od której jego strony zacząć, by cały proces koszenia przebiegał po Twojej myśli. Prawdziwą przyjemność z koszenia osiągniesz dopiero wtedy, gdy będziesz wiedział, co tak właściwie robisz. Najbardziej poleca się tak zwane koszenie równoległe, dzięki któremu na trawie można uzyskać stylowe pasy. Wtedy też należy kosić zawsze wzdłuż lub wszerz działki. W czasie planowania koniecznie uwzględnij położenie kompostownika (lub innego miejsca, w którym zutylizujesz skoszoną trawę). Nawet kosiarka z najbardziej pojemnym koszem będzie wymagała jego opróżniania. 

Zatem przy wyborze kosiarki ważne jest przeanalizowanie pewnych kwestii, natomiast jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie wyżej wspomniane kwestie, z pewnością kupić idealny dla siebie sprzęt, a koszenie trawy stanie się czystą przyjemnością.

Sprzęt ogrodniczy

Narzędzia ogrodowe – sprawdź niezbędnik ogrodnika

narzędzia ogrodowe

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z prowadzeniem ogrodu, czy też jesteś doświadczonym ogrodnikiem – kilku narzędzi w Twoim warsztacie po prostu nie może zabraknąć. Dziś wymienimy najważniejsze narzędzia ogrodowe – zrobisz duży błąd, jeśli się w nie nie zaopatrzysz!

Grabie

Grabie będą służyły Ci, wbrew pozorom, nie tylko do usuwania liści, czy też skoszonej trawy, ale także chociażby do wyrównywania grządek i ziemi. Jakie będą jednak najlepsze? Sugerujemy, byś do grabienia liści i trawy zdecydował się na grabie o miękkich i cienkich zębach – w przypadku, gdy Twoim celem będzie zaś wyrównanie poziomu ziemi, lepszym wyborem okażą się grabie o grubszych zębach, najlepiej metalowe.

Sekator

Sekatory to nieocenione narzędzia, które pomogą Ci w kompleksowej pielęgnacji Twojego ogrodu. Okażą się one nieocenione zwłaszcza wtedy, gdy zdecydujesz się usunąć, lub skrócić niewielkich rozmiarów gałęzie. Dobrym wyborem będą zdecydowanie sekatory Fiskars – są to bowiem narzędzia niezwykle poręczne, dzięki którym szybciej uwiniesz się z pracą w całym ogrodzie. Przy małych krzewach najlepiej wykorzystać sekatory o krótkich uchwytach; przy większych zaś – o dłuższych. 

Taczki

Kolejne narzędzia ogrodowe, które stanowić powinny Twój niezbędnik to taczki – pomogą Ci one w transporcie cięższych towarów, jak na przykład ziemi w workach, czy też sadzonek drzew oraz krzewów.  Nie decyduj się jednak na produkt najniższej jakości. Wybierając taczkę, zwróć uwagę na materiał i rodzaj jej wykonania. Niektórzy preferują bowiem klasyczne taczki pchane z rączkami. Choć coraz częstszym wyborem stają się taczki w kształcie kosza, przeznaczone przede wszystkim do ciągnięcia.

Kosiarka

Oczywiście, w żadnym ogrodzie nie może zabraknąć wysokiej jakości kosiarki. Służy ona przede wszystkim usuwaniu nadmiaru trawy, co ma niewątpliwe walory wizualne. Do wyboru masz dwa rodzaje kosiarek – elektryczne oraz spalinowe. Podejmując decyzję o kupnie takiego sprzętu nie kieruj się jednak tylko jego rodzajem. Równie ważna jest bowiem między innymi szerokość koszenia, czy też jego zasięg. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się też roboty koszące.

Siekiera

Kolejnym narzędziem, o którym nie możesz zapomnieć dobierając produkty do swojego ogrodu jest siekiera. Tak, jak w przypadku sekatorów, polecić Ci możemy produkty absolutnie najwyższej klasy, czyli siekiery Fiskars. Dobrym wyborem do ogrodu będzie prosta siekiera uniwersalna. Możesz jednak zdecydować się także na wybór siekiery turystycznej, czy też inaczej: toporka.

Spulchniacz

Często pomijanym, a zaskakująco przydatnym narzędziem do ogrodu okazuje się być spulchniacz. Jak sama nazwa wskazuje, posłuży Ci on do spulchnienia gruntu. Dzięki czemu zasadzone przez Ciebie rośliny zyskają lepszy dostęp do wody i składników odżywczych. Najlepszym wyborem będzie spulchniacz kilkugwiazdkowy – gwarantujemy, że znacznie uprości on Twoją pracę. Osadzone na pręcie gwiazdki z łatwością obracają się w trakcie pchania, dzięki czemu gwarantują Ci najwyższą jakość spulchnienia gleby. 

Sprzęt ogrodniczy

Odkurzacz do liści, czy warto?

odkurzacz do liści

Utrzymanie porządku w ogrodzie bywa dużym problemem, zarówno ze względu na jego powierzchnię, jak i ze względu na różnorodność podłoża, które wymaga uprzątnięcia. Jeśli posiadamy sporą działkę, możemy wziąć pod uwagę zakup urządzenia, które ułatwi nam sprzątanie – mianowicie odkurzacz do liści, najlepiej z funkcją dmuchawy i rozdrabniania. Dlaczego warto zainwestować w taki sprzęt?

Podstawowe zalety odkurzacza ogrodowego

Odkurzacz ogrodowy działa tak samo, jak odkurzacz domowy. Jego zadaniem jest zasysanie zanieczyszczeń. W przypadku ogrodu są to jednak nieco inne odpady – głównie liście czy ścięta trawa, ale również patyki, piach, igły czy szyszki. Odkurzacz do liści w szybki sposób poradzi sobie z ich uprzątnięciem i w przeciwieństwie do dmuchawy od razu zbierze je do worka, z którego łatwo będzie potem wyrzucić je chociażby na kompost. Jeśli urządzenie dysponuje regulacją mocy ssącej, sprawdzi się na każdym podłożu, nawet na ścieżce wysypanej kamyczkami. Z kolei model z funkcją dmuchawy okaże się jeszcze praktyczniejszy, ponieważ pomoże również zdmuchnąć zanieczyszczenia, na przykład z chodników. Ciekawą i praktyczną opcją w odkurzaczach ogrodowych jest też rozdrabnianie zassanych odpadów. Dzięki mulczowaniu zajmują one mniej miejsca w zbiorniku i nadają się do bezpośredniego wyrzucenia na kompost.

Odkurzacz ogrodowy przydaje się nie tylko jesienią  

Odkurzacze ogrodowe najwięcej pracy mają w okresie jesiennym, kiedy drzewa zrzucają liście. Sprzęt tego typu przydaje się jednak przez cały rok. Latem może zastąpić miotłę, zbierając piasek z kostki oraz grabie, zasysając ściętą trawę z trawnika. Odkurzacz z funkcją dmuchawy będzie przydatny także zimą – można rozdmuchiwać nim świeży, sypki śnieg ze schodów czy podjazdu. Chociaż większość osób myśli o zakupie odkurzacza ogrodowego przede wszystkim jesienią, nie oznacza to, że przez pozostałą część roku urządzenie będzie zalegać na półce i zbierać kurz. Jeśli znamy potencjał takiego sprzętu, będziemy korzystać z niego w wielu sytuacjach, oszczędzając czas i energię. 

Jaki odkurzacz ogrodowy wybrać?

Jak zostało wspomniane, najbardziej funkcjonalny odkurzacz ogrodowy to ten z funkcją rozdrabniania, odwróconego ciągu (dmuchawy) oraz z regulacją mocy. Bardzo istotny jest jednak również wybór właściwego typu urządzenia z uwzględnieniem sposobu zasilania jego silnika. Wyróżniamy bowiem:

  • odkurzacze elektryczne,
  • odkurzacze spalinowe,
  • dmuchawy akumulatorowe do liści.

Ogrodowy odkurzacz elektryczny jest mocny, stosunkowo cichy i ekologiczny, jednak wymaga stałego dostępu do źródła zasilania. Z kolei odkurzacz spalinowy może pracować w dowolnym miejscu, ale jest głośny, nieekologiczny i wymaga regularnej konserwacji. Alternatywą dla obu typów urządzeń są odkurzacze ogrodowe akumulatorowe – przenośne, ekologiczne, ale wymagające ładowania. Ich czas pracy – a tym samym również jej zasięg – ogranicza  pojemność samego akumulatora. Warto zwrócić też uwagę na wagę odkurzaczy ogrodowych, przy czym modele z pasem lub szelkami powinny być wygodne w użyciu nawet przy większej masie.

Sprzęt ogrodniczy

Wiosenne porządki w ogrodzie – od czego zacząć

Leżaki i fotele ogrodowe

Nadejście wiosny oznacza konieczność wykonania wielu prac w ogrodzie. Dzięki nim działka zacznie rozkwitać wraz z nadchodzącą porą roku. Podpowiadamy, od czego zacząć wiosenne porządki w ogrodzie.

Porządki w ogrodzie po zimie

Porządki w ogrodzie należy zacząć po minięciu okresu ostatnich mrozów. Pierwszą czynnością powinno być ściągniecie osłon krzewów oraz drzew. Następnie należy zabrać się za posiadane rabaty i grządki. W tym przypadku warto usunąć suche pędy roślin jednorocznych oraz tych, które za bardzo powiększyły swoją objętość. Ponadto jest to dobry okres na rozsadzenie bylin w nowe miejsca. Warto też zagrabić trawnik, co pozwoli na pozbycie się zbitych źdźbeł. W pustych miejscach na trawniku należy dosiać nasiona, a całość potraktować nawozem. Kolejnym etapem jest uporządkowanie krzewów i drzew. Pierwszym etapem pielęgnacji tych roślin powinno być usuniecie suchych, zgniłych lub zainfekowanych gałęzi. W miejsca,w których dokonano cięcia warto zastosować specjalistyczne preparaty chroniące rośliny przed groźnymi bakteriami i grzybami.

Wiosenne porządki w ogrodzie – dodatkowe czynności

Posiadacze oczek wodnych powinni zająć się ich oczyszczaniem. W takich przypadkach konieczne będzie usuniecie zaschniętych roślin i inny nieczystości znajdujących się w wodzie. Ponadto warto pozbyć się nadmiaru nagromadzonego mułu. Poza tym należy zadbać o prawidłowy rozwój posiadanych żywopłotów, w przypadku młodych obcina się połowę zeszłorocznych przyrostów, starsze można przycinać jeszcze intensywniej. Wiosenne porządki w ogrodzie tyczą się nie tylko roślin. W ramach ich przeprowadzania należy zająć się czyszczeniem posiadanych nawierzchni. Można tego dokonać przy użyciu silnego strumienia wody lub specjalistycznych detergentów. W przypadku nawierzchni z widocznymi szparami należy usunąć znajdujące się tam chwasty. Posiadacze drewnianych tarasów olejowych nie mogą zapominać o nakładaniu kolejnej warstwy tej substancji.  To samo tyczy się drewnianych mebli ogrodowych oraz altanek.

Zaplanowane porządki

Wszystkie wymienione wyżej czynności są czasochłonne, a wiele z nich wymaga sporo wysiłku. Z tych powodów warto je rozłożyć na kilka weekendów lub wolnych dni. Grabienie, przycinanie, nawożenie i czyszczenie nawierzchni to czynności, których nie da się wykonać w ciągu jednego dnia. Ponadto warto pamiętać, że ogród to miejsce, którego zadaniem jest dostarczanie błogiego relaksu na łonie natury, a nie samej pracy. Umiejętnie rozplanowane porządki powinny być połączone z odpoczynkiem na świeżym powietrzu.

Sprzęt ogrodniczy

Jak zrobić naturalny nawóz do warzyw?

Wbrew pozorom nawożenie roślin nie wiąże się z koniecznością stosowania środków chemicznych. Świetną alternatywę dla takich produktów stanowią te naturalne i ekologiczne, które można przygotować samemu. Podpowiadamy, jak zrobić naturalny nawóz do warzyw

Naturalny nawóz do warzyw – jak zrobić?

Warzywa, jak wszystkie inne rośliny potrzebują odpowiedniej ilości składników odżywczych, które gwarantują ich prawidłowy rozwój. Coraz więcej osób decyduje się na tworzenie nawozów z resztek organicznych lub darmowych darów natury. W tym celu można wykorzystać składniki takie jak: skorupki jaj, skórki od bananów z fusów z kawy lub herbaty albo z zeszłorocznych liści. W większości przypadków do przygotowania nawozu wystarczy rozdrobnienia danego składnika i podsypanie warzyw. Innych sposobem jest wytworzenie roztworu  i podlewanie roślin. O tym jak zrobić naturalny nawóz do warzyw decydują indywidualne preferencje oraz dostępne materiały.

Zalety naturalnych nawozów

Na początek należy wspomnieć o szkodliwym wpływie na środowisko, jaki wywierają środki chemiczne służące do dokarmiania roślin. Wspaniałą alternatywę stanowi dla nich naturalnych nawóz do warzyw Jak zrobić coś dobrego dla środowiska? Odpowiedź stanowią ekologiczne nawozy, które są nie tylko bezpieczne ale też, w zależności od zastosowanych materiałów bardzo bogate w składniki mineralne. Osoby zastanawiające się jak zrobić naturalny nawóz do warzyw oraz czy jest to opłacalne może przekonać argument o łatwo dostępnych składnikach, za które nie trzeba nic płacić. Wystarczy wykorzystać resztki jedzenia, popiół lub wszechobecne liście drzew.

Jak zrobić naturalny nawóz do warzyw – pokarm dla roślin za darmo?

Istnieje szereg materiałów, które mogą posłużyć jako nawóz dla przydomowych warzywniaków. Dla niezdecydowanych osób myślących o tym jak zrobić naturalny nawóz do warzyw polecamy wykorzystanie skorupek jak, bogatych w cenny wapń. Wystarczy je pokruszyć i zmieszać z glebą lub zalać wodą i podlewać rośliny. Innym darmowym produktem mogącym stworzyć naturalny nawóz są skórki od banana. Z nich również można stworzyć roztwór albo tylko je wysuszyć i zmielić na proszek. Banany zawierają dużo potasu, koniecznego do prawidłowego rozwoju wielu warzyw. Osoby posiadające domowe kominki mogą wykorzystać zalegający w nich popiół, który zawiera bardzo wysoki stężenie wielu cennych pierwiastków. Innym rozwiązaniem jest użycie fusów z kawy i herbaty, które można zmieszać z ziemią lub rozcieńczyć je w wodzie i stworzyć odżywczy płyn.

Sprzęt ogrodniczy

Kiedy pierwszy oprysk na mszyce? – idzie wiosna

Mszyce to najczęściej spotykane szkodniki ogrodowe. Nie są one zbyt wybredne, dlatego można je spotkać zarówno na krzewach jak i na drzewach i licznych roślinach ozdobnych. Jest to bez wątpienia zmora wielu ogrodników. Warto więc wiedzieć jakie preparaty stosować i kiedy, żeby uporać się z problemem dotyczącym mszycy. Kiedy pierwszy oprysk na mszyce?

Wiosenne opryski 

Wiosną w ogrodzie jest wiele obowiązków do wypełniania, bez wątpienia jedną z najważniejszych kwestii jest wykonanie oprysków. W ten sposób można zapobiec chorobom i atakom różnych szkodników. Warto dokładnie obserwować rośliny w ogrodzie i zawczasu reagować na poszczególne niepokojące zmiany. 

Aby przeprowadzić właściwy oprysk należy posiadać:

  • opryskiwacz ciśnieniowy, 
  • wybrana preparaty do zwalczania mszyc, 
  • rękawicę ochronne,
  • maseczkę. 

Warto w sklepie ogrodniczym wybrać najlepszy preparat, który z pewnością przyniosą dobre efekty. 

Kiedy należy stosować opryski roślin?

Termin opryskiwania drzewa jest zależny od kilku kwestii jak np. pogoda, tempo rozwoju roślin czy zalecenia konkretnego producenta. Jednak mimo wszystko dobrym momentem na przeprowadzenie oprysków jest przełom lutego i marca. jednak data ta nie jest także odpowiednia dla wszystkich gatunków roślin. 

Obserwacja roślin jest kwestią kluczową, dla właściwego działania ogrodników. Dobrze jest znać fazy rozwoju danego drzewa czy krzewu. Dobrym rozwiązaniem jest także sugerowanie się terminarzem oprysków dostępnym na stronie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. 

Jeżeli inwazja mszyc jest zbyt duża, to opryski można także powtarzać w okresie kwitnienia roślin. 

Kiedy pierwszy oprysk na mszyce – jak go przeprowadzić?

Aby poprawnie przeprowadzić oprysk drzewa, zwykle wykorzystuje się opryskiwacze ciśnieniowe. Są one wygodne w użyciu i pozwalają na dokładne dozowanie produktu. Na rynku dostępne są opryskiwacze o bardzo różnej pojemności. Jednak przy ich wykorzystaniu nie należy zapomnieć o wszelkich środkach ochrony. 

Opryski należy wykonywać w dzień bezwietrzny i ciepły. Bardzo ważne jest także to, że aby środek ochrony mógł zadziałać, kolejne dni nie powinny być deszczowe. W opryskach nie pomaga także zbyt mocne słońce, ponieważ może ono doprowadzić do tego, że pędy będą poparzone. 

Podczas każdego oprysku, należy postępować zgodnie z zaleceniami producentów, które są zawsze zawarte na opakowaniu. Jest to bardzo ważne. Postępowanie na własną rękę może wręcz zaszkodzić rośliną i doprowadzić do ich zniszczenia i przekwitnięcia. 

Sprzęt ogrodniczy

Bukszpan usycha co robić? Zwalczanie szkodników

Bukszpan jest rośliną soczyście zieloną przez cały rok, ale czasami jego estetykę psują żółte, usychające liście. Może to być objaw przemarznięcia niektórych gałązek po zimie, ale może to być również groźny szkodnik lub choroba. Chcąc jak najdłużej cieszyć się wyjątkową urodą bukszpanu, nie wolno tych objawów bagatelizować. Dowiedz się, co robić jak usycha bukszpan i w jaki sposób możesz roślinie pomóc.

Bukszpan usycha co robić? – choroby grzybowe

Jedną z często występujących chorób, które atakują bukszpany, jest fytoftoroza. Jej objawem jest zamieranie pędów rośliny od podstawy krzewu, które następnie przenosi się na cały bukszpan. Zastanawiając się, co robić jak usycha bukszpan, trzeba wiedzieć, że porażone części rośliny należy usuwać, a resztę spryskać odpowiednim preparatem. Dobrym rozwiązaniem przed sadzeniem bukszpanu jest przygotowanie ziemi i wyłożenie jej przekompostowaną korą, ma ona właściwości bakteriobójcze dla patogenów. Aby zapobiegać fytoftorozie, nie należy sadzić rośliny w podłożu z torfu.

Bukszpany są również narażone na występowanie takich chorób grzybowych jak plamistość liści. Na liściach rośliny pojawiają się najpierw małe żółte plamki, które z biegiem czasu obejmują całe listki, a następnie gałązki. Jeśli nie wiadomo co robić gdy usycha bukszpan, a na pierwszy rzut oka widać, że roślina brązowieje, trzeba zajrzeć od spodu liści. Można wówczas zauważyć czarne skupiska zarodników grzybów. Choroba jest roznoszona przez owady albo kropelki wody. Jeśli widzisz, że bukszpan usycha, przede wszystkim należy wszystkie zajęte chorobą gałązki usunąć i spalić, dodatkowo można roślinę opryskać preparatem grzybobójczym. Opryski trzeba powtarzać co 10 dni.

Fizjologiczne usychanie pędów

Bardzo ważna w uprawie bukszpanu jest właściwa pielęgnacja. Jeśli zastanawiasz się, co robić jak usycha bukszpan, to trzeba wiedzieć, że roślina nie znosi zalewania wodą. Nie można więc podlewać jej nadmiernie, dlatego konieczna jest odpowiednia technika wodna. Może się zdarzyć, że  w dalszym ciągu, trzeba pamiętać o obsypaniu gałęzi rośliny korą, ponieważ zapobiega ona nadmiernemu parowaniu i zbyt szybkiej utracie wilgoci. Może się zdarzyć, że po przemarznięciu bukszpanu liście usychają na wierzchołkach pędów. W takim wypadku rozwiązaniem na to, co robić jak usycha bukszpan, jest wycięcie żółtych liści i spryskanie gałązek specjalnym preparatem. Opryski wykonywane są w celu zapobiegania infekcjom.

Projektowanie ogrodów•Sprzęt ogrodniczy

Sadzenie roślin jesienią – czy to błąd?

sadzenie-roslin-jesienia

Czy można sadzić rośliny jesienią?

Jesień jest porą, która kojarzy się głównie z pracami porządkowymi w ogrodzie i przygotowywaniem roślin do zimy. To czas grabienia liści, wycinana suchych bądź połamanych gałęzi, przekopywania warzywnika oraz zabezpieczania ulubionych krzewów przed mrozem. Jednak jesienne prace w ogrodzie, nie muszą się ograniczać tylko do porządkowania. Okazuje się, że sadzenie roślin jesienią jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz urozmaicić swój ogród.

Sadzenie roślin jesienią – zalety

Do tego, czy sadzić jesienią rośliny, na pewno przekona Cię szereg zalet, jakie ten zabieg za sobą niesie. Jedną z nich jest fakt, że roślina posadzona jesienią nie musi swojej energii poświęcać na wytworzenie liści oraz kwiatostanów. Energia ta jest koncentrowana na wytworzeniu solidnego systemu korzeniowego. Mocno ukorzeniona roślina, wiosną będzie miała lepsze warunki do dalszego rozwoju. Kolejną zaletą sadzenia roślin jesienią jest zwiększona wilgotność gleby oraz powietrza. W warunkach, w których roślina będzie miała dostęp do odpowiedniej ilości wody, ukorzeni się szybciej i łatwiej. Jesienią nie ma także ryzyka wystąpienia upałów, z którymi nowa roślina mogłaby sobie nie poradzić. Nie ulegnie ona poparzeniu słonecznemu oraz nie będzie naraażona na straty dużej ilości wody. To wszystko sprawia, że jesień jest dobrą porą na sadzenie nowych roślin.

Jesienne sadzenie roślin

Być może wiele razy zastanawiałeś się czy sadzić rośliny jesienią. Odpowiedź brzmi: tak. Wszystko zależy jednak od tego, jakie to mają być rośliny, gdyż nie każde gatunki są do tego dostosowane. Wybierając rośliny, które chcesz posadzić w swoim ogrodzie jeszcze przed zimą, zwróć uwagę na ich mrozoodporność. Rośliny, które są odporne na mróz, możesz posadzić bez obaw. Są to między innymi drzewa iglaste, np. tuje bądź cyprysiki, niektóre drzewka owocowe, ozdobne krzewy lub rośliny cebulowe. Pamiętaj jednak, że decydując się na rośliny szczepione, należy zabezpieczyć przed mrozem miejsce szczepienia. Również niektóre warzywa, możesz śmiało posadzić w warzywniaku, żeby już wczesną wiosną cieszyć się smakiem pysznego szczypiorku, cebuli lub szpinaku. Sadzenie roślin jesienią, ma wiele zalet. Dzięki temu zabiegowi, ogród na wiosnę będzie jeszcze piękniejszy, gdyż rośliny posadzone przed zimą, zaczną wegetację już solidnie ukorzenione, a całą swą energię wykorzystają do pięknego kwitnienia. Wsadzone, przed zimą, do gruntu kwiaty cebulowe, będą stanowiły pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny. Więc jeśli do tej pory miałeś jakiekolwiek wątpliwości, nie czekaj dłużej. Działaj!

Sprzęt ogrodniczy

Jak zabezpieczyć rośliny na zimę?

Ogród, który przynosił nam tak wiele radości w letnie dni, i w który na wiosnę włożyliśmy wiele pracy, wymaga odpowiedniego przygotowania do zimy. W odpowiedni sposób trzeba zadbać o poszczególne gatunki roślin. Dlatego zanim na dobre znikniesz ze zmrożonego ogrodu sprawdź jak zabezpieczyć rośliny na zimę.

Ochronie wymagają przede wszystkim rośliny młode, gatunki pochodzące z cieplejszych krajów, niedawno zasadzone czy po prostu wrażliwe odmiany. Ważny jest czas, w którym zaczniemy je okrywać. Nie można tego zrobić zbyt wcześnie, ponieważ przy wyższej temperaturze mogą ponownie wejść w wegetację, a to je tylko osłabi. Dlatego rośliny należy zabezpieczyć dopiero wówczas, gdy od kilku dni utrzymuje się temperatura do minus pięciu stopni Celsjusza.

Czym zabezpieczyć rośliny przed mrozem?

Potrzebne są do tego oddychające i przepuszczające wodę materiały. Nie należy stosować zatem folii, która może sprawić, że rośliny zachorują, przegrzeją się lub nawet zaczną gnić. Do ochrony warto zatem zastosować na przykład: agrowłókninę, słomę, siatkę cieniującą, jutę, stroisz, suche liście czy korę sosnową.

Naturalne sposoby zabezpieczające rośliny na zimę?

Jeśli masz w ogrodzie suche liście i patyki – wykorzystaj je. Nadadzą się do ochrony korzeni, ale również miejsc, w których wcześniej zasadzone były cebulki, kłącza i bulwy wrażliwe na zimno. Należy jednak pamiętać, żeby nie okrywać nimi roślin zimozielonych. Niskie krzewy natomiast można osłonić stroiszem, czyli iglastymi gałązkami, na przykład świerkowymi. Ten naturalny materiał wspaniale osłoni rośliny przed wiatrem, ciężarem śniegu czy nawet przed słońcem. Jeśli na działce mamy owocowe drzewka, można osłonić je słomą ustawioną w pionie, czyli tzw. chochołem. Do tego nada się również wiklinowa mata. Przy niektórych gatunkach krzewów można usypywać również kopczyki z ziemi i kompostu. Jutą natomiast okrywamy krzewy i nieduże drzewa.

Jak wykorzystać agrowłókninę?

Materiał ten jest tani, twardy, trwały i wielorazowy, dlatego tak chętnie wykorzystywany przy zabezpieczaniu roślin na zimę. Można go mocować na różne sposoby. Wysokie krzewy należy przewiązać sznurkiem, a przy ich podstawie usypać kopczyk pokryty liśćmi lub korą. W ten sposób zabezpieczamy korzenie. Dopiero wtedy owijamy roślinę agrowłókniną i również delikatnie przewiązujemy sznurkiem, aby materiał nie poluzował się. Materiał ten doskonale nada się do nakładania go na zbudowane wcześniej stelaże. W ten sposób ochronimy średniej wysokości nasadzenia. W przypadku warzywniaków i niskich roślin przykrywamy je agrowłókniną, którą po bokach przybijamy kołkami, a na środku, na krzyż przewiązujemy sznurem, aby materiał nie latał na wietrze.

W ten sposób rośliny zabezpieczone na zimę świetnie poradzą sobie w chłodzie i będą cieszyć nasze oczy wiosną. Należy tylko pamiętać, aby osłony zdjąć, kiedy tylko zrobi się ciepło.

Sprzęt ogrodniczy

Taśma teflonowa czy pakuły do uszczelniania gwintów? Co lepsze?

Taśma teflonowa czy pakuły do uszczelniania gwintów Co lepsze

Każda instalacja – od gazowej począwszy, poprzez wodociągową i kanalizacyjną, na ciepłowniczej kończąc – musi charakteryzować się doskonałą szczelnością, by mogła sprawnie i bezpiecznie funkcjonować. W celu uszczelniania rur czy gwintów wykorzystuje się wiele sprawdzonych metod, a do najpopularniejszych należą taśmy teflonowe i pakuły.

Pakuły i taśma teflonowa – różnice

Pakuły lniane lub konopne to nic innego jak zbitka krótkich włókien o długości około 30 cm. Sprawdzają się w uszczelnianiu instalacji już od dziesięcioleci (korzystali z nich nie tylko dziadkowie, ale może nawet pradziadkowie!), co działa na ich korzyść oraz pokazuje niezawodność, docenienie przez wiele pokoleń. Znaleźć je można w praktycznie każdym sklepie z elementami hydraulicznymi i instalacyjnymi, np. Hurtowni Cetel. Postęp techniczny i nowoczesność wprowadziły nowe rozwiązania, np. taśmy z tworzyw syntetycznych lub teflonu. Uważa się, że taśmy teflonowe sprawdzą się znacznie lepiej niż pakuły przy uszczelnianiu rur o bardzo wysokiej temperaturze, zatem przy instalacjach gazowych czy ciepłowniczych.

Pakuły czy taśmy teflonowe – co wybrać?

Nasz wybór zależy od tego, jaką powierzchnię zamierzamy uszczelnić. Czy rury gazowe, czy np. wodociągowe, współpracujące z armaturą wodną? Jeżeli rury napotykają się z przepływem cieczy o bardzo wysokiej temperaturze lub ciśnieniu, pakuły nie spełnią swojego zadania z powodu obecności naturalnych włókien. Wtedy na ratunek rusza taśma teflonowa, która posiada znacznie większą odporność ciśnieniową i termiczną. Aby uniknąć tragicznych konsekwencji i awarii, warto wpierw zapoznać się ze specjalistycznymi tekstami dotyczącymi tematu: Pakuły czy teflon – dwa sposoby na uszczelnianie rur i gwintów. Należy jeszcze pamiętać, że pakuły współpracują ze specjalnymi pastami uszczelniającymi, które umożliwiają doskonałe zasklepienie z powierzchnią rury lub gwintu. Proces uszczelniania wymaga również końcowego sprawdzenia efektu i przetestowania, by uniknąć ewentualnych usterek w przyszłości.

Ciężko jest zatem odpowiedzieć na pytanie: co jest lepsze – pakuły czy taśma teflonowa? Najważniejszym warunkiem jest przeznaczenie tych uszczelniaczy: czy będą współpracować z instalacjami o wysokich temperaturach, czy raczej będą stykać się z niskimi temperaturami.

Page 1 of 212»

Najnowsze

Koszenie trawy z przyjemnością – czy to możliwe?

Koszenie trawy z przyjemnością – czy to możliwe?

24 marca 2023
Wyposażenie salonu – jakie dodatki wybrać, aby urozmaicić jego wystrój?

Wyposażenie salonu – jakie dodatki wybrać, aby urozmaicić jego wystrój?

Altany drewniane czy murowane? Jaką warto wybrać do ogrodu?

Altany drewniane czy murowane? Jaką warto wybrać do ogrodu?

16 listopada 2022
Narzędzia ogrodowe – sprawdź niezbędnik ogrodnika

Narzędzia ogrodowe – sprawdź niezbędnik ogrodnika

2 listopada 2022
Jak przygotować ogród na zimę? Sprawdź porady

Jak przygotować ogród na zimę? Sprawdź porady

17 października 2022

Kamatocy.pl © 2021 copyright // All rights reserved - Portal wspierany przez https://magazyn.ceneo.pl/