kamatocy.pl -
  • Blog ogrodniczy
  • Meble ogrodowe
  • Projektowanie ogrodów
  • Ozdoby ogrodowe
  • Sprzęt ogrodniczy
Browsing Category
Porady
Porady•Projektowanie ogrodów•Sprzęt ogrodniczy•Wypoczynek w ogrodzie

Koszenie trawy z przyjemnością – czy to możliwe?

Koszenie trawy dla wielu osób stanowi obowiązek, który trzeba odbębnić, a który nie jest w żadnym stopniu przyjemnością. Tak naprawdę jednak wcale nie musi tak być. Wiele zależy tutaj od tego, jaki sprzęt do tego koszenia wybierzesz. Czytaj dalej, a z chęcią przekażemy Ci nasze wskazówki z tym związane. 

Odpowiednia kosiarka podstawą w koszeniu trawy

Koszenie trawy już dawno przestało wymagać użycia narzędzi ręcznych. Kosiarki od lat znajdują się na wyposażeniu każdego, kto tylko posiada podwórko o nieco większej powierzchni. Choć one same w sobie mają pomagać w utrzymaniu wysokości trawy na odpowiednim poziomie, tak naprawdę są one również głównym z powodów, dla których wiele osób niechętnie podchodzi do koszenia. Wybór odpowiedniego sprzętu może to zmienić. Aby zaoszczędzić czas i siły, idealnym rozwiązaniem jest kosiarka samojezdna z koszem. Jej użytkowanie nie wymaga wysiłku, a wręcz przeciwnie – jest w stanie dać wiele frajdy. Spośród jej głównych zalet wymienić można: 

  • brak kabla (kosiarka spalinowa), 
  • zintegrowany kosz, 
  • pełną kontrolę nad poruszaniem się, 
  • wygodną obsługę i koszenie na siedząco, bez żadnego wysiłku. 

Kosiarka tego typu jest inwestycją w lepszy trawnik. Jako że korzystanie z niej jest przyjemne, znacznie chętniej będziesz po nią sięgał. W związku z tym teren zielony na Twojej działce będzie jeszcze bardziej zadbany. Pamiętaj, że kosiarki tego typu występują w wielu różnych modelach. Wybór któregoś z nich jest również istotny, powinien być bowiem dostosowany do Twoich oczekiwań, ale i wymagań stawianych przez Twoją działkę. 

Modele kosiarek dostosowane do wszystkich zadań 

O ile wybór kosiarki, jak już wspomnieliśmy wcześniej, może uczynić koszenie trawy przyjemnym, wcale nie jest on czymś prostym. Na rynku znajdziesz wiele modeli tego sprzętu – tak od znanych producentów, jak i od firm mniej rozpoznawalnych. Na który z nich powinieneś postawić? Przede wszystkim na taki, który będzie w stanie spełnić Twoje oczekiwania i wymagania. Koszenie pozbawione stresu i nerwów zapewni sprzęt wydajny, pozwalający przemierzyć całe podwórko (i nie tylko) na jednym zbiorniku paliwa. Istotna w nim może się również okazać pojemność kosza na trawę. Im większy on będzie, tym mniej razy będziesz musiał zsiadać z kosiarki, by go opróżnić. Przy wyborze właściwego modelu warto też patrzeć na pozornie błahe sprawy mogące drastycznie zwiększyć komfort koszenia. Elektryczne opróżnianie kosza, regulowanie wysokości ostrza czy dobrze przemyślana skrzynia biegów to rzeczy, do których w większości przypadków będziesz musiał dopłacić. Wszystkie jednak na pewno przyczynią się do efektywniejszej pracy na własnych terenach zielonych. 

Dobry plan to przyjemne koszenie trawy 

Koszenie to nie tylko wybór właściwego sprzętu, ale też odpowiednie rozplanowanie wszystkich prac koniecznych do wykonania w jego ramach. Najważniejsze w tym wszystkim jest dostosowanie działań do warunków, w jakich się znajduje. Oceń zatem, jak duże jest Twoje podwórko czy – ogólniej mówiąc plac zielony i od której jego strony zacząć, by cały proces koszenia przebiegał po Twojej myśli. Prawdziwą przyjemność z koszenia osiągniesz dopiero wtedy, gdy będziesz wiedział, co tak właściwie robisz. Najbardziej poleca się tak zwane koszenie równoległe, dzięki któremu na trawie można uzyskać stylowe pasy. Wtedy też należy kosić zawsze wzdłuż lub wszerz działki. W czasie planowania koniecznie uwzględnij położenie kompostownika (lub innego miejsca, w którym zutylizujesz skoszoną trawę). Nawet kosiarka z najbardziej pojemnym koszem będzie wymagała jego opróżniania. 

Zatem przy wyborze kosiarki ważne jest przeanalizowanie pewnych kwestii, natomiast jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie wyżej wspomniane kwestie, z pewnością kupić idealny dla siebie sprzęt, a koszenie trawy stanie się czystą przyjemnością.

Porady

Wyposażenie salonu – jakie dodatki wybrać, aby urozmaicić jego wystrój?

Zdecydowana większość z nas pragnie urządzić salon w sposób funkcjonalny, co jest zrozumiałe, jeżeli naprawdę mamy w nim wypocząć. Zazwyczaj oczekujemy jeszcze tego, aby pomieszczenie to prezentowało się atrakcyjnie. Wybór odpowiednich mebli to jednak nie wszystko, duże znaczenie odgrywa wyposażenie salonu. Warto byłoby więc dowiedzieć się, czym kierować się przy wyborze dodatków, jeżeli mają naprawdę dodać naszemu salonowi wyjątkowego charakteru. 

Wyposażenie salonu figurami dekoracyjnymi 

Wyposażenie salonu powinno składać się przede wszystkim z komfortowych mebli. Dla każdego z nas może to jednak oznaczać co innego. Jedni postawią na wygodne uszaki, inni na fotele stylizowane na antyki. W zależności od tego, w jakim stylu urządziliśmy nasz salon, jego charakter podkreślą inne dodatki. Bez wątpienia warto postawić https://swiatdomu.com/figury-dekoracyjne. Ich wybór jest na tyle bogaty, że bez wątpienia znajdziemy odpowiednią dla nas opcję. Trzeba jednak mieć świadomość tego, na co zwracać uwagę przy wyborze figur. Czym więc się kierować przy ich wyborze? Wybierając figury dekoracyjne do swojego salonu, trzeba zwracać uwagę na różne kryteria. Najważniejsze jest to, aby wziąć pod uwagę: 

  • styl, w jakim urządzony jest salon 
  • kolor figur 
  • kształt figur 
  • rozmiar 
  • materiał, z którego zostały wykonane. 

Inne figury będą pasowały do monochromatycznego wnętrza urządzonego w nowoczesnym stylu, a inne do tego klasycznego, w którym nie brakuje tradycyjnych mebli i akcesoriów. Jeszcze innych dodatków będziemy potrzebować do salonu urządzonego w niezwykle popularnym i modnym ostatnimi czasy stylu glamour. Jeżeli chodzi o dobór kolorystyki oraz kształtu, także należy postępować z wyczuciem. Nie inaczej jest w przypadku rozmiaru czy aspekt wizualny, ale i praktyczny. 

Nowoczesność przełamana kolorem 

Wyposażenie salonów urządzonych w stylu industrialnym tworzą zazwyczaj stonowane dodatki. Nierzadko składają się na nie meble o geometrycznych kształtach. Dominują takie kolory jak szarość, biel czy czerń. Popularnością cieszą się materiały takie jak metal, kamień czy surowe drewno. Jeśli marzy nam się nowoczesny stylowy salon, w którym komfortowo wypoczniemy, warto byłoby go trochę ożywić. Dobrym pomysłem mogą zatem okazać się figury z miedzi czy metalu, w wyrazistych barwach. Doskonale sprawdzą się soczysta żółć, zmysłowy burgund czy trawiasta zieleń. 

Ponadczasowe dodatki do klasycznego wnętrza 

Nie brakuje miłośników tradycyjnych wnętrz. Jeżeli marzy nam się stylowy salon w klasycznym wydaniu, najpewniej spodobają nam się meble przypominające antyki. Możemy postawić na przykład na postarzane stoły oraz fotele. Nie powinno zabraknąć również odpowiednich dodatków. Mowa tu nie tylko o obrazach ukrytych za bogato rzeźbionymi ramami. Idealnym wyborem mogą okazać się również figury wykonane z kamienia czy marmuru. Do gustu mogą przypaść nam na przykład te przedstawiające popiersia antycznych bóstw. Ich kolorystyka powinna być raczej stonowana. Z tradycyjnym wnętrzem raczej nie będą współgrać krzykliwe barwy, takie jak czerwień, kobalt czy zieleń. 

Wyposażenie salonu w stylu glamour? 

Wiele osób decyduje się także na urządzenie swojego salonu w stylu glamour. Wyposażenie salonów z takim motywem przewodnim składa się często z mebli o lustrzanych fontach, które świetnie odbijają światło. Dzięki temu pomieszczenie wygląda na wytworne i eleganckie, a także na zdecydowanie bardziej przestronne. Aby podkreślić jeszcze bardziej jego luksusowy charakter, warto postawić na przykład na złote lub srebrne wazony. Mogą być one bogato zdobione, na przykład kryształami. Ich kształt powinien być raczej regularny. Lepiej unikać zatem flakonów o abstrakcyjnych formach. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się one w salonie nowoczesnym. 

Porady

Jak przygotować ogród na zimę? Sprawdź porady

jak przygotować ogród na zimę

Każdego roku, kiedy przyroda jest ożywiona miłośnicy pięknych ogrodów poszerzają swoje rabaty, sadzą drzewka, kwiaty, ozdabiają trawniki na różne sposoby. Bujne ogrody rozrastają się, cieszą swoim widokiem. Każdy chcę zadbać o swój ogród jak najlepiej. Jednak lato się kończy i na zmianę przychodzi zimna pora roku. Oznacza to, że rozpoczyna się kolejny etap prac porządkowych. Następnie pada pytanie: jak przygotować ogród na zimę? Sprawdź porady, które mogą Ci się przydać podczas jesienno-zimowych prac ogrodowych.

Oto wskazówki, jak przygotować ogród na zimę


Zacznij od analizy swojego ogrodu. Co koniecznie musisz usunąć z gruntu i przerobić na kompost, czy rosną warzywa w ogrodzie, które koniecznie musisz wykopać, a na ich miejsce posadzić nowe odmiany warzyw, które można będzie zebrać wczesną wiosną. Jeżeli posiadasz jakiekolwiek systemy nawadniające albo oczka wodne, pamiętaj, iż tak samo wymagają przygotowania na nadejście zimy, jak i Twoje kwiaty.

Na pierwszym miejscu jednak stoi nawożenie ziemi. Najpóźniej pod koniec jesieni wzbogacamy oczyszczony ze starych roślin grunt. Jest to konieczne, jeżeli chcesz, żeby Twój ogród lekko zniósł mroźne zimowe powietrze. Czynności, które wykonujemy jesienią wykonujemy również po to, aby ułatwić sobie pracę wiosną w przyszłym sezonie.

Jak w praktyce powinny wyglądać poszczególne prace ogrodowe?

  1. Sprzątanie. Ta prosta czynność poprawi wizerunek ogrodu w czasie zimowym i sprawi, iż będzie on wyglądał zadbanie. Warto postarać się, aby wszystkie liście, łodygi roślin, gałązki i inne resztki roślin były usunięte z powierzchni gruntu. Pomoże to zapobiec powstaniu niepożądanych chorób, grzybów i bakterii.
  2. Trawnik. Na trawniku nie powinna zalegać ścięta trawa lub inne roślinny. Dobrze jest zagrabić trawę. Dzięki temu otworzymy dopływ tlenu do gleby oraz usuniemy wszystkie resztki roślin. Koszenie trawy kończymy raczej pod koniec października. Nie możemy doprowadzić do zmarznięcia zbyt krótko przyciętej murawy. Pilnujmy, żeby nie była też zbyt wysoka – spowoduje to gnicie. Zbyt zbitą, twardą ziemię możemy ponakłuwać. 
  3. Przygotowanie oczka i instalacji wodnych. Oczka wodne większe niż 15m2 opróżniać na zimę nie trzeba. Pływające w wodzie ryby spokojnie przezimują w nich zimę. Za pomocą zarośli i pływaków na środku oczka pozbędziemy się lodu na powierzchni wody. Jeżeli oczko lub staw całkowicie pokryje lód – odetnie rybom i roślinom wodnym dostęp do tlenu. Natomiast z mniejszych oczek należy wypompować wodę i przenieść z nich rośliny i ryby do osobnych pojemników z wodą. Ustawić takie pojemniki należy w chłodnym pomieszczeniu. 
  4. Nawodnianie. Jest to ważny punkt, o którym łatwo zapomnieć. Jeżeli jesienią były skąpe opady deszczu podlewa rośliny nowo posadzone, młode, które potrzebują większej ilości wody. Zwiększamy zapasy wody u roślin zimozielonych. Potrzebują dużej ilości wody, którą wykorzystają w okresie mrozów i lodowatych wiatrów. Podlewamy również trawnik.
  5. Nawożenie. Nawozimy trawę, warzywa i drzewka owocowe. Trawa potrzebuje mieszanek do jesiennego nawożenia. Dodatkowo cienką warstwą można rozrzucić ziemię kompostową. W warzywniaku stosujemy obornik, potasowe lub fosforowe nawozy. Pod drzewkami owocowymi pozostaw naturalny nawóz organiczny, który stosuje się co trzy lata.
  6. Czyszczenie i konserwacja narzędzi i sprzętu ogrodowego polega na oliwieniu, oczyszczeniu z resztek trawy, ziemi, posmarowaniu olejem maszynowym. Warto sprawdzić sprawność poszczególnych części narzędzi. Naprawiamy i wymieniamy to, co trzeba.
  7. Jest to również dobry czas na wszystkie inwestycje, na które zabrakło nam czasu i finansów. Warto pomyśleć o poszukaniu nowych mebli oraz przeprojektować niektóre elementy ogrodu. Dobrym pomysłem będzie zwrócenie uwagi na oświetlenie. Obecnie energooszczędną, a tym samym polecaną opcją jest montaż lampy Osram z czujnikiem ruchu.

Zabierzmy się do roboty!

Porady

Jak gotować psu – z ogrodu do miski

W zalewie dostępnych na rynku produktów do żywienia psa coraz częściej decydujemy się na sporządzanie posiłków na własną rękę. I bardzo dobrze! To najbardziej optymalne i najbezpieczniejsze podejście do odżywiania naszych czworonogów. Nie jest to jednak sprawa prosta i klarowna. Jak gotować psu posiłki, które będą jednocześnie ekologiczne i zapewnią mu wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju składników odżywczych?

W niniejszym artykule wskażemy najważniejsze praktyki dotyczące sporządzania pysznych i wartościowych posiłków dla Twojego pupila. Lista jest dość długa, a przygotowanie do zarządzania dietą psa wymaga odpowiedniej wiedzy. 

Jak gotować psu – Najważniejszy jest bilans

Dostarczanie psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych jest celem nadrzędnym. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na gotowanie dla psa na własną rękę czy korzystanie z posiłków komercyjnych – wszystko musi się zgadzać w taki sposób, aby pies prawidłowo się rozwijał. Jeżeli gotujemy sami, musimy obliczyć zapotrzebowanie czworonoga na energię metaboliczną. Potrzebne są nam do tego:

  • wiek
  • waga
  • poziom aktywności
  • rasa
  • warunki bytowania
  • status rozrodczy
  • ogólna kondycja
  • stan zdrowotny

Spokojnie – istnieją specjalne schematy i wytyczne opracowane przez FEDIAF – The European Pet Food Industry. Na ich podstawie możemy ustalić, jakich składników mineralnych i odżywczych i minerałów potrzebuje nasz zwierzak w ciągu dnia w oparciu o wymienione wyżej dane. 

Dobierz odpowiednie i zróżnicowane surowce

By zacząć gotowanie dla psa musisz także dobrać odpowiednie surowce zawierające wszystkie niezbędne mu do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Po pierwsze – białko (zarówno zwierzęce, jak i roślinne). Jest ono podstawą żywienia psa. Te pochodzenia zwierzęcego ma więcej zalet – wyższa wartość biologiczna, lepszy budulec aminokwasowy i dużo lepsza przyswajalność.

Po drugie – tłuszcz. Nie ma psiej diety bez tego komponentu! To źródło energii oraz wielonasyconych kwasów tłuszczowych. Tłuszcz powinien stanowić około 2/3 dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Dlatego tak ważnym jest, aby odpowiednio je dopasować. Najlepsze dla psów są tłuszcze pochodzenia odzwierzęcego. 

Po trzecie – witaminy i minerały. Tutaj zagwozdka jest nieco większa. Wynika to z faktu, iż gotowanie dla psa w warunkach domowych znacząco ogranicza możliwość dostarczania ich bezpośrednio w posiłku. Warto korzystać ze skrupulatnie sprawdzonej pod względem składu suplementacji. Witaminy i minerały powinny stanowić około 10% dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze.

Jak gotować psu – które składniki sprawdzą się najlepiej?

Psia dieta rozpoczyna się od mięsa. Są mięsa tłuste (baranina, kaczka, wieprzowina) i chude (indyk, wołowina, dziczyzna). Dobór odpowiedniego mięsa ogranicza tylko nasza kulinarna kreatywność. Każde mięso jest dla psa dobre. Pamiętajmy jednak, że jeżeli serwujemy mu mięso chude należy uzupełnić dzienne zapotrzebowanie na tłuszcz odpowiednim zamiennikiem. Mięso zapewni także naszemu pupilowi potrzebną mu dawkę tłuszczu. Mięso dla psa gotujemy bez dodatku jakichkolwiek przypraw czy soli.

Bardzo dobrym rozwiązaniem, a zarazem elementem różnicującym dietę są ryby. Ich przewagą nad mięsem zwierzęcym jest wyższa zawartość witamin. Musimy jednak bezwzględnie pamiętać, że wartość witaminowa ryb zależy od gatunku. Pamiętaj o różnicowaniu również w przypadku podawania swojemu psiakowi ryb.

Najnowsze

Koszenie trawy z przyjemnością – czy to możliwe?

Koszenie trawy z przyjemnością – czy to możliwe?

24 marca 2023
Wyposażenie salonu – jakie dodatki wybrać, aby urozmaicić jego wystrój?

Wyposażenie salonu – jakie dodatki wybrać, aby urozmaicić jego wystrój?

Altany drewniane czy murowane? Jaką warto wybrać do ogrodu?

Altany drewniane czy murowane? Jaką warto wybrać do ogrodu?

16 listopada 2022
Narzędzia ogrodowe – sprawdź niezbędnik ogrodnika

Narzędzia ogrodowe – sprawdź niezbędnik ogrodnika

2 listopada 2022
Jak przygotować ogród na zimę? Sprawdź porady

Jak przygotować ogród na zimę? Sprawdź porady

17 października 2022

Kamatocy.pl © 2021 copyright // All rights reserved - Portal wspierany przez https://magazyn.ceneo.pl/