Jak zabezpieczyć rośliny na zimę?

Ogród, który przynosił nam tak wiele radości w letnie dni, i w który na wiosnę włożyliśmy wiele pracy, wymaga odpowiedniego przygotowania do zimy. W odpowiedni sposób trzeba zadbać o poszczególne gatunki roślin. Dlatego zanim na dobre znikniesz ze zmrożonego ogrodu sprawdź jak zabezpieczyć rośliny na zimę.

Ochronie wymagają przede wszystkim rośliny młode, gatunki pochodzące z cieplejszych krajów, niedawno zasadzone czy po prostu wrażliwe odmiany. Ważny jest czas, w którym zaczniemy je okrywać. Nie można tego zrobić zbyt wcześnie, ponieważ przy wyższej temperaturze mogą ponownie wejść w wegetację, a to je tylko osłabi. Dlatego rośliny należy zabezpieczyć dopiero wówczas, gdy od kilku dni utrzymuje się temperatura do minus pięciu stopni Celsjusza.

Czym zabezpieczyć rośliny przed mrozem?

Potrzebne są do tego oddychające i przepuszczające wodę materiały. Nie należy stosować zatem folii, która może sprawić, że rośliny zachorują, przegrzeją się lub nawet zaczną gnić. Do ochrony warto zatem zastosować na przykład: agrowłókninę, słomę, siatkę cieniującą, jutę, stroisz, suche liście czy korę sosnową.

Naturalne sposoby zabezpieczające rośliny na zimę?

Jeśli masz w ogrodzie suche liście i patyki – wykorzystaj je. Nadadzą się do ochrony korzeni, ale również miejsc, w których wcześniej zasadzone były cebulki, kłącza i bulwy wrażliwe na zimno. Należy jednak pamiętać, żeby nie okrywać nimi roślin zimozielonych. Niskie krzewy natomiast można osłonić stroiszem, czyli iglastymi gałązkami, na przykład świerkowymi. Ten naturalny materiał wspaniale osłoni rośliny przed wiatrem, ciężarem śniegu czy nawet przed słońcem. Jeśli na działce mamy owocowe drzewka, można osłonić je słomą ustawioną w pionie, czyli tzw. chochołem. Do tego nada się również wiklinowa mata. Przy niektórych gatunkach krzewów można usypywać również kopczyki z ziemi i kompostu. Jutą natomiast okrywamy krzewy i nieduże drzewa.

Jak wykorzystać agrowłókninę?

Materiał ten jest tani, twardy, trwały i wielorazowy, dlatego tak chętnie wykorzystywany przy zabezpieczaniu roślin na zimę. Można go mocować na różne sposoby. Wysokie krzewy należy przewiązać sznurkiem, a przy ich podstawie usypać kopczyk pokryty liśćmi lub korą. W ten sposób zabezpieczamy korzenie. Dopiero wtedy owijamy roślinę agrowłókniną i również delikatnie przewiązujemy sznurkiem, aby materiał nie poluzował się. Materiał ten doskonale nada się do nakładania go na zbudowane wcześniej stelaże. W ten sposób ochronimy średniej wysokości nasadzenia. W przypadku warzywniaków i niskich roślin przykrywamy je agrowłókniną, którą po bokach przybijamy kołkami, a na środku, na krzyż przewiązujemy sznurem, aby materiał nie latał na wietrze.

W ten sposób rośliny zabezpieczone na zimę świetnie poradzą sobie w chłodzie i będą cieszyć nasze oczy wiosną. Należy tylko pamiętać, aby osłony zdjąć, kiedy tylko zrobi się ciepło.