Jak zrobić naturalny nawóz do warzyw?

Wbrew pozorom nawożenie roślin nie wiąże się z koniecznością stosowania środków chemicznych. Świetną alternatywę dla takich produktów stanowią te naturalne i ekologiczne, które można przygotować samemu. Podpowiadamy, jak zrobić naturalny nawóz do warzyw

Naturalny nawóz do warzyw – jak zrobić?

Warzywa, jak wszystkie inne rośliny potrzebują odpowiedniej ilości składników odżywczych, które gwarantują ich prawidłowy rozwój. Coraz więcej osób decyduje się na tworzenie nawozów z resztek organicznych lub darmowych darów natury. W tym celu można wykorzystać składniki takie jak: skorupki jaj, skórki od bananów z fusów z kawy lub herbaty albo z zeszłorocznych liści. W większości przypadków do przygotowania nawozu wystarczy rozdrobnienia danego składnika i podsypanie warzyw. Innych sposobem jest wytworzenie roztworu  i podlewanie roślin. O tym jak zrobić naturalny nawóz do warzyw decydują indywidualne preferencje oraz dostępne materiały.

Zalety naturalnych nawozów

Na początek należy wspomnieć o szkodliwym wpływie na środowisko, jaki wywierają środki chemiczne służące do dokarmiania roślin. Wspaniałą alternatywę stanowi dla nich naturalnych nawóz do warzyw Jak zrobić coś dobrego dla środowiska? Odpowiedź stanowią ekologiczne nawozy, które są nie tylko bezpieczne ale też, w zależności od zastosowanych materiałów bardzo bogate w składniki mineralne. Osoby zastanawiające się jak zrobić naturalny nawóz do warzyw oraz czy jest to opłacalne może przekonać argument o łatwo dostępnych składnikach, za które nie trzeba nic płacić. Wystarczy wykorzystać resztki jedzenia, popiół lub wszechobecne liście drzew.

Jak zrobić naturalny nawóz do warzyw – pokarm dla roślin za darmo?

Istnieje szereg materiałów, które mogą posłużyć jako nawóz dla przydomowych warzywniaków. Dla niezdecydowanych osób myślących o tym jak zrobić naturalny nawóz do warzyw polecamy wykorzystanie skorupek jak, bogatych w cenny wapń. Wystarczy je pokruszyć i zmieszać z glebą lub zalać wodą i podlewać rośliny. Innym darmowym produktem mogącym stworzyć naturalny nawóz są skórki od banana. Z nich również można stworzyć roztwór albo tylko je wysuszyć i zmielić na proszek. Banany zawierają dużo potasu, koniecznego do prawidłowego rozwoju wielu warzyw. Osoby posiadające domowe kominki mogą wykorzystać zalegający w nich popiół, który zawiera bardzo wysoki stężenie wielu cennych pierwiastków. Innym rozwiązaniem jest użycie fusów z kawy i herbaty, które można zmieszać z ziemią lub rozcieńczyć je w wodzie i stworzyć odżywczy płyn.