Odkurzacz do liści, czy warto?

Utrzymanie porządku w ogrodzie bywa dużym problemem, zarówno ze względu na jego powierzchnię, jak i ze względu na różnorodność podłoża, które wymaga uprzątnięcia. Jeśli posiadamy sporą działkę, możemy wziąć pod uwagę zakup urządzenia, które ułatwi nam sprzątanie – mianowicie odkurzacz do liści, najlepiej z funkcją dmuchawy i rozdrabniania. Dlaczego warto zainwestować w taki sprzęt?

Podstawowe zalety odkurzacza ogrodowego

Odkurzacz ogrodowy działa tak samo, jak odkurzacz domowy. Jego zadaniem jest zasysanie zanieczyszczeń. W przypadku ogrodu są to jednak nieco inne odpady – głównie liście czy ścięta trawa, ale również patyki, piach, igły czy szyszki. Odkurzacz do liści w szybki sposób poradzi sobie z ich uprzątnięciem i w przeciwieństwie do dmuchawy od razu zbierze je do worka, z którego łatwo będzie potem wyrzucić je chociażby na kompost. Jeśli urządzenie dysponuje regulacją mocy ssącej, sprawdzi się na każdym podłożu, nawet na ścieżce wysypanej kamyczkami. Z kolei model z funkcją dmuchawy okaże się jeszcze praktyczniejszy, ponieważ pomoże również zdmuchnąć zanieczyszczenia, na przykład z chodników. Ciekawą i praktyczną opcją w odkurzaczach ogrodowych jest też rozdrabnianie zassanych odpadów. Dzięki mulczowaniu zajmują one mniej miejsca w zbiorniku i nadają się do bezpośredniego wyrzucenia na kompost.

Odkurzacz ogrodowy przydaje się nie tylko jesienią  

Odkurzacze ogrodowe najwięcej pracy mają w okresie jesiennym, kiedy drzewa zrzucają liście. Sprzęt tego typu przydaje się jednak przez cały rok. Latem może zastąpić miotłę, zbierając piasek z kostki oraz grabie, zasysając ściętą trawę z trawnika. Odkurzacz z funkcją dmuchawy będzie przydatny także zimą – można rozdmuchiwać nim świeży, sypki śnieg ze schodów czy podjazdu. Chociaż większość osób myśli o zakupie odkurzacza ogrodowego przede wszystkim jesienią, nie oznacza to, że przez pozostałą część roku urządzenie będzie zalegać na półce i zbierać kurz. Jeśli znamy potencjał takiego sprzętu, będziemy korzystać z niego w wielu sytuacjach, oszczędzając czas i energię. 

Jaki odkurzacz ogrodowy wybrać?

Jak zostało wspomniane, najbardziej funkcjonalny odkurzacz ogrodowy to ten z funkcją rozdrabniania, odwróconego ciągu (dmuchawy) oraz z regulacją mocy. Bardzo istotny jest jednak również wybór właściwego typu urządzenia z uwzględnieniem sposobu zasilania jego silnika. Wyróżniamy bowiem:

Ogrodowy odkurzacz elektryczny jest mocny, stosunkowo cichy i ekologiczny, jednak wymaga stałego dostępu do źródła zasilania. Z kolei odkurzacz spalinowy może pracować w dowolnym miejscu, ale jest głośny, nieekologiczny i wymaga regularnej konserwacji. Alternatywą dla obu typów urządzeń są odkurzacze ogrodowe akumulatorowe – przenośne, ekologiczne, ale wymagające ładowania. Ich czas pracy – a tym samym również jej zasięg – ogranicza  pojemność samego akumulatora. Warto zwrócić też uwagę na wagę odkurzaczy ogrodowych, przy czym modele z pasem lub szelkami powinny być wygodne w użyciu nawet przy większej masie.