Jak przygotować ogród na zimę? Sprawdź porady

Każdego roku, kiedy przyroda jest ożywiona miłośnicy pięknych ogrodów poszerzają swoje rabaty, sadzą drzewka, kwiaty, ozdabiają trawniki na różne sposoby. Bujne ogrody rozrastają się, cieszą swoim widokiem. Każdy chcę zadbać o swój ogród jak najlepiej. Jednak lato się kończy i na zmianę przychodzi zimna pora roku. Oznacza to, że rozpoczyna się kolejny etap prac porządkowych. Następnie pada pytanie: jak przygotować ogród na zimę? Sprawdź porady, które mogą Ci się przydać podczas jesienno-zimowych prac ogrodowych.

Oto wskazówki, jak przygotować ogród na zimę


Zacznij od analizy swojego ogrodu. Co koniecznie musisz usunąć z gruntu i przerobić na kompost, czy rosną warzywa w ogrodzie, które koniecznie musisz wykopać, a na ich miejsce posadzić nowe odmiany warzyw, które można będzie zebrać wczesną wiosną. Jeżeli posiadasz jakiekolwiek systemy nawadniające albo oczka wodne, pamiętaj, iż tak samo wymagają przygotowania na nadejście zimy, jak i Twoje kwiaty.

Na pierwszym miejscu jednak stoi nawożenie ziemi. Najpóźniej pod koniec jesieni wzbogacamy oczyszczony ze starych roślin grunt. Jest to konieczne, jeżeli chcesz, żeby Twój ogród lekko zniósł mroźne zimowe powietrze. Czynności, które wykonujemy jesienią wykonujemy również po to, aby ułatwić sobie pracę wiosną w przyszłym sezonie.

Jak w praktyce powinny wyglądać poszczególne prace ogrodowe?

  1. Sprzątanie. Ta prosta czynność poprawi wizerunek ogrodu w czasie zimowym i sprawi, iż będzie on wyglądał zadbanie. Warto postarać się, aby wszystkie liście, łodygi roślin, gałązki i inne resztki roślin były usunięte z powierzchni gruntu. Pomoże to zapobiec powstaniu niepożądanych chorób, grzybów i bakterii.
  2. Trawnik. Na trawniku nie powinna zalegać ścięta trawa lub inne roślinny. Dobrze jest zagrabić trawę. Dzięki temu otworzymy dopływ tlenu do gleby oraz usuniemy wszystkie resztki roślin. Koszenie trawy kończymy raczej pod koniec października. Nie możemy doprowadzić do zmarznięcia zbyt krótko przyciętej murawy. Pilnujmy, żeby nie była też zbyt wysoka – spowoduje to gnicie. Zbyt zbitą, twardą ziemię możemy ponakłuwać. 
  3. Przygotowanie oczka i instalacji wodnych. Oczka wodne większe niż 15m2 opróżniać na zimę nie trzeba. Pływające w wodzie ryby spokojnie przezimują w nich zimę. Za pomocą zarośli i pływaków na środku oczka pozbędziemy się lodu na powierzchni wody. Jeżeli oczko lub staw całkowicie pokryje lód – odetnie rybom i roślinom wodnym dostęp do tlenu. Natomiast z mniejszych oczek należy wypompować wodę i przenieść z nich rośliny i ryby do osobnych pojemników z wodą. Ustawić takie pojemniki należy w chłodnym pomieszczeniu. 
  4. Nawodnianie. Jest to ważny punkt, o którym łatwo zapomnieć. Jeżeli jesienią były skąpe opady deszczu podlewa rośliny nowo posadzone, młode, które potrzebują większej ilości wody. Zwiększamy zapasy wody u roślin zimozielonych. Potrzebują dużej ilości wody, którą wykorzystają w okresie mrozów i lodowatych wiatrów. Podlewamy również trawnik.
  5. Nawożenie. Nawozimy trawę, warzywa i drzewka owocowe. Trawa potrzebuje mieszanek do jesiennego nawożenia. Dodatkowo cienką warstwą można rozrzucić ziemię kompostową. W warzywniaku stosujemy obornik, potasowe lub fosforowe nawozy. Pod drzewkami owocowymi pozostaw naturalny nawóz organiczny, który stosuje się co trzy lata.
  6. Czyszczenie i konserwacja narzędzi i sprzętu ogrodowego polega na oliwieniu, oczyszczeniu z resztek trawy, ziemi, posmarowaniu olejem maszynowym. Warto sprawdzić sprawność poszczególnych części narzędzi. Naprawiamy i wymieniamy to, co trzeba.
  7. Jest to również dobry czas na wszystkie inwestycje, na które zabrakło nam czasu i finansów. Warto pomyśleć o poszukaniu nowych mebli oraz przeprojektować niektóre elementy ogrodu. Dobrym pomysłem będzie zwrócenie uwagi na oświetlenie. Obecnie energooszczędną, a tym samym polecaną opcją jest montaż lampy Osram z czujnikiem ruchu.

Zabierzmy się do roboty!