Koszenie trawy z przyjemnością – czy to możliwe?

Koszenie trawy dla wielu osób stanowi obowiązek, który trzeba odbębnić, a który nie jest w żadnym stopniu przyjemnością. Tak naprawdę jednak wcale nie musi tak być. Wiele zależy tutaj od tego, jaki sprzęt do tego koszenia wybierzesz. Czytaj dalej, a z chęcią przekażemy Ci nasze wskazówki z tym związane. 

Odpowiednia kosiarka podstawą w koszeniu trawy

Koszenie trawy już dawno przestało wymagać użycia narzędzi ręcznych. Kosiarki od lat znajdują się na wyposażeniu każdego, kto tylko posiada podwórko o nieco większej powierzchni. Choć one same w sobie mają pomagać w utrzymaniu wysokości trawy na odpowiednim poziomie, tak naprawdę są one również głównym z powodów, dla których wiele osób niechętnie podchodzi do koszenia. Wybór odpowiedniego sprzętu może to zmienić. Aby zaoszczędzić czas i siły, idealnym rozwiązaniem jest kosiarka samojezdna z koszem. Jej użytkowanie nie wymaga wysiłku, a wręcz przeciwnie – jest w stanie dać wiele frajdy. Spośród jej głównych zalet wymienić można: 

  • brak kabla (kosiarka spalinowa), 
  • zintegrowany kosz, 
  • pełną kontrolę nad poruszaniem się, 
  • wygodną obsługę i koszenie na siedząco, bez żadnego wysiłku. 

Kosiarka tego typu jest inwestycją w lepszy trawnik. Jako że korzystanie z niej jest przyjemne, znacznie chętniej będziesz po nią sięgał. W związku z tym teren zielony na Twojej działce będzie jeszcze bardziej zadbany. Pamiętaj, że kosiarki tego typu występują w wielu różnych modelach. Wybór któregoś z nich jest również istotny, powinien być bowiem dostosowany do Twoich oczekiwań, ale i wymagań stawianych przez Twoją działkę. 

Modele kosiarek dostosowane do wszystkich zadań 

O ile wybór kosiarki, jak już wspomnieliśmy wcześniej, może uczynić koszenie trawy przyjemnym, wcale nie jest on czymś prostym. Na rynku znajdziesz wiele modeli tego sprzętu – tak od znanych producentów, jak i od firm mniej rozpoznawalnych. Na który z nich powinieneś postawić? Przede wszystkim na taki, który będzie w stanie spełnić Twoje oczekiwania i wymagania. Koszenie pozbawione stresu i nerwów zapewni sprzęt wydajny, pozwalający przemierzyć całe podwórko (i nie tylko) na jednym zbiorniku paliwa. Istotna w nim może się również okazać pojemność kosza na trawę. Im większy on będzie, tym mniej razy będziesz musiał zsiadać z kosiarki, by go opróżnić. Przy wyborze właściwego modelu warto też patrzeć na pozornie błahe sprawy mogące drastycznie zwiększyć komfort koszenia. Elektryczne opróżnianie kosza, regulowanie wysokości ostrza czy dobrze przemyślana skrzynia biegów to rzeczy, do których w większości przypadków będziesz musiał dopłacić. Wszystkie jednak na pewno przyczynią się do efektywniejszej pracy na własnych terenach zielonych. 

Dobry plan to przyjemne koszenie trawy 

Koszenie to nie tylko wybór właściwego sprzętu, ale też odpowiednie rozplanowanie wszystkich prac koniecznych do wykonania w jego ramach. Najważniejsze w tym wszystkim jest dostosowanie działań do warunków, w jakich się znajduje. Oceń zatem, jak duże jest Twoje podwórko czy – ogólniej mówiąc plac zielony i od której jego strony zacząć, by cały proces koszenia przebiegał po Twojej myśli. Prawdziwą przyjemność z koszenia osiągniesz dopiero wtedy, gdy będziesz wiedział, co tak właściwie robisz. Najbardziej poleca się tak zwane koszenie równoległe, dzięki któremu na trawie można uzyskać stylowe pasy. Wtedy też należy kosić zawsze wzdłuż lub wszerz działki. W czasie planowania koniecznie uwzględnij położenie kompostownika (lub innego miejsca, w którym zutylizujesz skoszoną trawę). Nawet kosiarka z najbardziej pojemnym koszem będzie wymagała jego opróżniania. 

Zatem przy wyborze kosiarki ważne jest przeanalizowanie pewnych kwestii, natomiast jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie wyżej wspomniane kwestie, z pewnością kupić idealny dla siebie sprzęt, a koszenie trawy stanie się czystą przyjemnością.