Jak gotować psu – z ogrodu do miski

W zalewie dostępnych na rynku produktów do żywienia psa coraz częściej decydujemy się na sporządzanie posiłków na własną rękę. I bardzo dobrze! To najbardziej optymalne i najbezpieczniejsze podejście do odżywiania naszych czworonogów. Nie jest to jednak sprawa prosta i klarowna. Jak gotować psu posiłki, które będą jednocześnie ekologiczne i zapewnią mu wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju składników odżywczych?

W niniejszym artykule wskażemy najważniejsze praktyki dotyczące sporządzania pysznych i wartościowych posiłków dla Twojego pupila. Lista jest dość długa, a przygotowanie do zarządzania dietą psa wymaga odpowiedniej wiedzy. 

Jak gotować psu – Najważniejszy jest bilans

Dostarczanie psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych jest celem nadrzędnym. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na gotowanie dla psa na własną rękę czy korzystanie z posiłków komercyjnych – wszystko musi się zgadzać w taki sposób, aby pies prawidłowo się rozwijał. Jeżeli gotujemy sami, musimy obliczyć zapotrzebowanie czworonoga na energię metaboliczną. Potrzebne są nam do tego:

  • wiek
  • waga
  • poziom aktywności
  • rasa
  • warunki bytowania
  • status rozrodczy
  • ogólna kondycja
  • stan zdrowotny

Spokojnie – istnieją specjalne schematy i wytyczne opracowane przez FEDIAF – The European Pet Food Industry. Na ich podstawie możemy ustalić, jakich składników mineralnych i odżywczych i minerałów potrzebuje nasz zwierzak w ciągu dnia w oparciu o wymienione wyżej dane. 

Dobierz odpowiednie i zróżnicowane surowce

By zacząć gotowanie dla psa musisz także dobrać odpowiednie surowce zawierające wszystkie niezbędne mu do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Po pierwsze – białko (zarówno zwierzęce, jak i roślinne). Jest ono podstawą żywienia psa. Te pochodzenia zwierzęcego ma więcej zalet – wyższa wartość biologiczna, lepszy budulec aminokwasowy i dużo lepsza przyswajalność.

Po drugie – tłuszcz. Nie ma psiej diety bez tego komponentu! To źródło energii oraz wielonasyconych kwasów tłuszczowych. Tłuszcz powinien stanowić około 2/3 dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Dlatego tak ważnym jest, aby odpowiednio je dopasować. Najlepsze dla psów są tłuszcze pochodzenia odzwierzęcego. 

Po trzecie – witaminy i minerały. Tutaj zagwozdka jest nieco większa. Wynika to z faktu, iż gotowanie dla psa w warunkach domowych znacząco ogranicza możliwość dostarczania ich bezpośrednio w posiłku. Warto korzystać ze skrupulatnie sprawdzonej pod względem składu suplementacji. Witaminy i minerały powinny stanowić około 10% dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze.

Jak gotować psu – które składniki sprawdzą się najlepiej?

Psia dieta rozpoczyna się od mięsa. Są mięsa tłuste (baranina, kaczka, wieprzowina) i chude (indyk, wołowina, dziczyzna). Dobór odpowiedniego mięsa ogranicza tylko nasza kulinarna kreatywność. Każde mięso jest dla psa dobre. Pamiętajmy jednak, że jeżeli serwujemy mu mięso chude należy uzupełnić dzienne zapotrzebowanie na tłuszcz odpowiednim zamiennikiem. Mięso zapewni także naszemu pupilowi potrzebną mu dawkę tłuszczu. Mięso dla psa gotujemy bez dodatku jakichkolwiek przypraw czy soli.

Bardzo dobrym rozwiązaniem, a zarazem elementem różnicującym dietę są ryby. Ich przewagą nad mięsem zwierzęcym jest wyższa zawartość witamin. Musimy jednak bezwzględnie pamiętać, że wartość witaminowa ryb zależy od gatunku. Pamiętaj o różnicowaniu również w przypadku podawania swojemu psiakowi ryb.