Kiedy pierwszy oprysk na mszyce? – idzie wiosna

Mszyce to najczęściej spotykane szkodniki ogrodowe. Nie są one zbyt wybredne, dlatego można je spotkać zarówno na krzewach jak i na drzewach i licznych roślinach ozdobnych. Jest to bez wątpienia zmora wielu ogrodników. Warto więc wiedzieć jakie preparaty stosować i kiedy, żeby uporać się z problemem dotyczącym mszycy. Kiedy pierwszy oprysk na mszyce?

Wiosenne opryski 

Wiosną w ogrodzie jest wiele obowiązków do wypełniania, bez wątpienia jedną z najważniejszych kwestii jest wykonanie oprysków. W ten sposób można zapobiec chorobom i atakom różnych szkodników. Warto dokładnie obserwować rośliny w ogrodzie i zawczasu reagować na poszczególne niepokojące zmiany. 

Aby przeprowadzić właściwy oprysk należy posiadać:

  • opryskiwacz ciśnieniowy, 
  • wybrana preparaty do zwalczania mszyc, 
  • rękawicę ochronne,
  • maseczkę. 

Warto w sklepie ogrodniczym wybrać najlepszy preparat, który z pewnością przyniosą dobre efekty. 

Kiedy należy stosować opryski roślin?

Termin opryskiwania drzewa jest zależny od kilku kwestii jak np. pogoda, tempo rozwoju roślin czy zalecenia konkretnego producenta. Jednak mimo wszystko dobrym momentem na przeprowadzenie oprysków jest przełom lutego i marca. jednak data ta nie jest także odpowiednia dla wszystkich gatunków roślin. 

Obserwacja roślin jest kwestią kluczową, dla właściwego działania ogrodników. Dobrze jest znać fazy rozwoju danego drzewa czy krzewu. Dobrym rozwiązaniem jest także sugerowanie się terminarzem oprysków dostępnym na stronie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. 

Jeżeli inwazja mszyc jest zbyt duża, to opryski można także powtarzać w okresie kwitnienia roślin. 

Kiedy pierwszy oprysk na mszyce – jak go przeprowadzić?

Aby poprawnie przeprowadzić oprysk drzewa, zwykle wykorzystuje się opryskiwacze ciśnieniowe. Są one wygodne w użyciu i pozwalają na dokładne dozowanie produktu. Na rynku dostępne są opryskiwacze o bardzo różnej pojemności. Jednak przy ich wykorzystaniu nie należy zapomnieć o wszelkich środkach ochrony. 

Opryski należy wykonywać w dzień bezwietrzny i ciepły. Bardzo ważne jest także to, że aby środek ochrony mógł zadziałać, kolejne dni nie powinny być deszczowe. W opryskach nie pomaga także zbyt mocne słońce, ponieważ może ono doprowadzić do tego, że pędy będą poparzone. 

Podczas każdego oprysku, należy postępować zgodnie z zaleceniami producentów, które są zawsze zawarte na opakowaniu. Jest to bardzo ważne. Postępowanie na własną rękę może wręcz zaszkodzić rośliną i doprowadzić do ich zniszczenia i przekwitnięcia.