Sadzenie roślin jesienią – czy to błąd?

Czy można sadzić rośliny jesienią?

Jesień jest porą, która kojarzy się głównie z pracami porządkowymi w ogrodzie i przygotowywaniem roślin do zimy. To czas grabienia liści, wycinana suchych bądź połamanych gałęzi, przekopywania warzywnika oraz zabezpieczania ulubionych krzewów przed mrozem. Jednak jesienne prace w ogrodzie, nie muszą się ograniczać tylko do porządkowania. Okazuje się, że sadzenie roślin jesienią jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz urozmaicić swój ogród.

Sadzenie roślin jesienią – zalety

Do tego, czy sadzić jesienią rośliny, na pewno przekona Cię szereg zalet, jakie ten zabieg za sobą niesie. Jedną z nich jest fakt, że roślina posadzona jesienią nie musi swojej energii poświęcać na wytworzenie liści oraz kwiatostanów. Energia ta jest koncentrowana na wytworzeniu solidnego systemu korzeniowego. Mocno ukorzeniona roślina, wiosną będzie miała lepsze warunki do dalszego rozwoju. Kolejną zaletą sadzenia roślin jesienią jest zwiększona wilgotność gleby oraz powietrza. W warunkach, w których roślina będzie miała dostęp do odpowiedniej ilości wody, ukorzeni się szybciej i łatwiej. Jesienią nie ma także ryzyka wystąpienia upałów, z którymi nowa roślina mogłaby sobie nie poradzić. Nie ulegnie ona poparzeniu słonecznemu oraz nie będzie naraażona na straty dużej ilości wody. To wszystko sprawia, że jesień jest dobrą porą na sadzenie nowych roślin.

Jesienne sadzenie roślin

Być może wiele razy zastanawiałeś się czy sadzić rośliny jesienią. Odpowiedź brzmi: tak. Wszystko zależy jednak od tego, jakie to mają być rośliny, gdyż nie każde gatunki są do tego dostosowane. Wybierając rośliny, które chcesz posadzić w swoim ogrodzie jeszcze przed zimą, zwróć uwagę na ich mrozoodporność. Rośliny, które są odporne na mróz, możesz posadzić bez obaw. Są to między innymi drzewa iglaste, np. tuje bądź cyprysiki, niektóre drzewka owocowe, ozdobne krzewy lub rośliny cebulowe. Pamiętaj jednak, że decydując się na rośliny szczepione, należy zabezpieczyć przed mrozem miejsce szczepienia. Również niektóre warzywa, możesz śmiało posadzić w warzywniaku, żeby już wczesną wiosną cieszyć się smakiem pysznego szczypiorku, cebuli lub szpinaku. Sadzenie roślin jesienią, ma wiele zalet. Dzięki temu zabiegowi, ogród na wiosnę będzie jeszcze piękniejszy, gdyż rośliny posadzone przed zimą, zaczną wegetację już solidnie ukorzenione, a całą swą energię wykorzystają do pięknego kwitnienia. Wsadzone, przed zimą, do gruntu kwiaty cebulowe, będą stanowiły pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny. Więc jeśli do tej pory miałeś jakiekolwiek wątpliwości, nie czekaj dłużej. Działaj!