Jak dbać o monsterę? Jedna z modniejszych roślin

Monstera to roślina ciesząca się coraz większą popularnością w naszym kraju. Jej charakterystyczne duże i dziurawe liście nadają wnętrzu klimatu rodem z dżungli. Monstera jest łatwa w pielęgnacji i nie sprawi trudności nawet początkującym amatorom kwiatów. Podpowiadamy, jak zadbać o tą roślinę.

Jak dbać o monsterę dziurawa?

Monstera to roślina pochodząca z Ameryki Południowej, która występuje w wielu odmianach. Najpopularniejszą i najłatwiej dostępną jest monstera deliciosa, zwana dziurawą. Znajdziemy ją w domach, mieszkaniach, biurach, urzędach lub też szkołach. Jej błyszczące, dziurawe liście stanowią nieszablonowy element dekoracyjny wybranego wnętrza. Im roślina jest starsza, tym okazalsze ubytki na jej liściach. Co, ważne jest to roślina pnąca, a zatem z czasem zacznie pokładać się na boki. Wtedy konieczne jest zastosowanie palików lub drabinek, które pozwolą utrzymać roślinę w pionie. Odpowiednio pielęgnowana może osiągnąć wysokość przekraczająca 2 metry. Należy pamiętać, że omawiana roślina jest trująca dla zwierząt.

Jak dbać o monsterę – podłożę i stanowisko

Idealny podłożem dla monstery dziurawej jest gleba przepuszczalna, torfowa. Latem podlewa się ją raz na tydzień, kiedy ma już sucho, a zimą wystarczy ją podlać dwa razy w miesiącu. Roślina nie zniesie dużej wilgotności podłoża, w takim przypadku liście monstery zaczynają gnić, co może skończyć się jej obumarciem. Jest to zatem wspaniały wybór dla zapominalskich. Monstera dziurawa jest wytrzymałym i uniwersalnym kwiatem, który poradzi sobie w wielu warunkach. W naturalnym środowisku rośnie pod drzewa w półcieniu. Dlatego też jest w stanie sobie poradzić bez dużej ilości światła. Należy pamiętać, że monstera nie da sobie rady w zupełnym cieniu, a temperatura w pomieszczeniu, w którym się znajduję nie powinna być niższa niż 13ºC.

Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne

Omawiana roślina nie jest zbyt wymagająca, warto jednak zafundować jej więcej zabiegów pielęgnacyjnych, za co odwdzięczy się dużym wzrostem i zdrowym wyglądem. Jednym z nich jest przeciera jej liści z kurzu za pomocą szmatki. Kolejną ważną kwestią jest zraszanie rośliny, w lecie można to robić raz w tygodniu, w zimie nieco rzadziej. Osoby zastanawiające się nad tym jak dbać o monsterę dziurawą powinny pamiętać o stosowaniu odpowiedniego nawozu. Idealnie sprawdzi się preparat do roślin zielonych, który można stosować dwa razy w miesiącu, od wiosny do jesieni. Dzięki temu temu monstera będzie odpowiednio odżywiona, a jej liście zachowają intensywną zieloną barwę.