Jak zbudować domek ogrodowy?

Posiadacze dzieci i ogrodów, bardzo często wymyślają rozwiązania i udogodnienia, żeby dzieci wykorzystywały czas, na zabawę na świeżym powietrzu. W dzisiejszych czasach dziecku można wykonać doskonałej jakości plac zabaw, na którym będzie:

  • Huśtawka – to sprzęt bardzo popularny wśród dzieci, często połączony wraz ze zjeżdżalnią. Zwykle jest to tak poukładane tak, że oba elementy są dopasowane do siebie. Dla osób, które chcą mieć wszystko w bardzo dobrej jakości przy czym ogród jest dość duży, można rozdzielić huśtawkę ze zjeżdżalnią.
  • Zjeżdżalnia – bardzo często w niewielkich ogrodach jest rozwiązanie, że i huśtawka i zjeżdżalnia są ze sobą połączone.
  • Trampolina – chyba nie ma na świecie zdrowego dziecka, dla którego trampolina nie będzie miała znaczenia. To nie tylko zabawa, lecz także dość intensywny sport, dlatego jest to element zabawy bardzo zalecany. Szczególnie, jeśli owa trampolina znajduje się w ogrodzie na świeżym powietrzu.
  • Domek do zabawy – takie rozwiązanie często jest z radością przyjmowane przez dzieci. W sklepach można bez problemu kupić domek plastikowy, w którym dzieci swobodnie mogą się bawić. Plastikowe domki jednak nie są zbyt trwałe, dlatego wiele osób woli zakupić masywny drewniany element. Jeśli ktoś bez problemu może wykonać domek drewniany, z pewnością będzie miał o tyle większa satysfakcję w jego robieniu, że wykonał coś niezwykłego dla swojego dziecka.
  • Altanka ogrodowa – doskonałe rozwiązanie do wypoczynku zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Nieoceniona kiedy podczas grilla pada deszcz.

Domek ogrodowy – co to takiego?

Takie określenie stosuje się zarówno do domku do zabawy, jak i do altanki, która bardzo się przydaje w każdym ogrodzie. Różnica jest taka, iż domek do zabawy musi być wykonany solidnie, a wszystkie deski wyszlifowane w taki sposób, żeby element ten był doskonały do zabawy a jednocześnie bezpieczny. Dziecko nie ma prawa wbić sobie drzazgi czy skaleczyć się o wystający gwóźdź. W przypadku altanki nie ma takiej potrzeby szlifowania, ponieważ będą w niej tylko narzędzia ogrodnicze. Chyba, że jest to domek ogrodowy – altanka, która służy i do przesiadywania w niej i do trzymania narzędzi.

Jak zbudować domek ogrodowy?

Nie jest t takie proste, ponieważ om musi odpowiednio wyglądać i być solidny a przede wszystkim potrzebuje starannego wykonania, żeby można było z niego korzystać. Można oczywiście posłużyć się gotowym, który będzie miał swoje miejsce i przeznaczenie, jednak czasem budowa domku ogrodowego samodzielnie, jest o wiele przyjemniejsza, niż tylko zakup takiego przedmiotu.

Jak wygląda budowanie domka ogrodowego?

Elementy, bez których nie da się go zbudować to:

 • piła do drewna,
 • gwoździe lub wkręty,
 • odpowiedniej długości i szerokości deski,
 • właściwej długości belki lub deseczki węższe,
 • młotek.

Najprościej jest zbudować szkielet domku i do niego przybijać deski, lub wykonać poszczególne ściany domku, by potem łatwiej można było złożyć go w całości. Łącząc odpowiednią ilość desek z wąskimi deseczkami lub belkami, które połącza solidnie ściankę, zbudujemy konkretny bok lub element dachu. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w jednej lub dwóch ścianach musi być okno a w jednym drzwi. Takie poukładanie desek i złączenie ich z wąskimi deskami łączącymi, jest elementem ściany. Po zrobieniu 4 ścian, z których jedna ma dodatkowe wejście na drzwi a przynajmniej jedna na okno, przybijamy lub przykręcamy ścianki do siebie tak, by powstał sześcian lub prostokąt. Po zakończeniu ścian, zbijamy w podobny sposób dach, tworząc go jednak w taki sposób, żeby oba brzegi spadzistego dachu, były ze sobą solidnie połączone. Można oczywiście zrobić dach jednospadowy, jednak w takiej sytuacji przynajmniej jedna ścianka musi być sporo wyższa od reszty, by położony na niej dach, miał spad w jednym kierunku. Okna i drzwi należy tak wykonać, żeby można było je łatwo włożyć w otwory umieszczone w konstrukcji domku.