Jaki nawóz stosować dla naszych roślin i kwiatów

Wszystkie nasze rośliny, zarówno te doniczkowe jak i umiejscowione w ogrodzie potrzebują do rozwoju trzech podstawowych rzeczy: wody, słońca i odpowiedniej gleby.
Bez wody żadna znana nam roślina nie przetrwa dłużej niż kilka miesięcy, z kolei słońce potrzebne jest roślinom do fotosyntezy, czyli wytwarzania pożywienia. Na powyższe czynniki mamy ograniczony wpływ, możemy więcej lub mniej podlewać nasze rośliny lub ustawić w miejscu nasłonecznionym lub bardziej zacienionym.

Inaczej ma się sprawa z odpowiednim podłożem. Chcemy, aby nasze rośliny wyglądały jak najpiękniej, do tego potrzebne są im substancje odżywcze, które pobierają prosto z gleby, warto zatem zastosować nawóz dla roślin, aby wzbogacić podłoże.

Rośliny doniczkowe

Nawóz dla kwiatów doniczkowych jest bardzo istotny, wszystko z powodu ograniczonej ilości gleby, nie mają one zbyt dużo podłoża, a co za tym idzie również substancji odżywczych. Dzięki sukcesywnemu i regularnemu nawożeniu możemy liczyć na odpowiedni wzrost i rozwój rośliny, a ona odwdzięczy nam się ładnymi kwiatami. Gdy ilość mikroelementów jest niewystarczająca to rośliny słabo kwitną, a rozrost nie jest tak bujny, jaki sobie zakładaliśmy wcześniej.

Jaki nawóz zastosować?

Naszym roślinom do bujnego wzrostu potrzebne są mikro i makroelementy, wśród nich najważniejsze są: azot, fosfor, żelazo czy potas. Każda roślina pobiera te substancje w innych ilościach, w zależności od swoich potrzeb. Zatem w sklepie ogrodniczym znajdziemy różne, dostosowane do potrzeb konkretnej grupy roślin, nawozy możemy więc wybrać dokładnie te, które są odpowiednie dla naszej rośliny. Jedyne co ważne, to stosować się do zaleceń wypisanych na opakowaniu. Możemy w ostateczności posiłkować się nawozami organicznymi dla większości roślin doniczkowych. Substancje organiczne i granulowane są bardzo wygodne w użyciu, a przy tym ekologiczne. Wzbogacają podłoże naszych roślin w próchnice i co najważniejsze są źródłem wspomnianych mikro i makroelementów.

Nawożenie mineralne

Z pośród osób hodujących rośliny wiele skłania się w stronę nawożenia mineralnego. Mieszanki takie charakteryzują się szybszym działaniem. Można zakupić jeden gotowy produkt, który będziemy dozować w innych ilościach do różnych naszych roślin, zarówno tych domowych doniczkowych, jak i ogrodowych. Nawożenie mineralne możemy stosować w kilku wariantach, spotkamy w sklepach odmiany płynne, w postaci proszku czy granulatu, a także w wygodnych pałeczkach czy tabletkach, które stopniowo uwalniają minerały do podłoża.

Co za dużo to niezdrowo

Chociaż nawóz dla kwiatów stosujemy w dobrej wierze, i nawożenie naszych roślin wydaje się być niezbyt skomplikowaną czynnością, to mimo wszystko musimy przestrzegać zaleceń z opakowania, a także kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim nawozy stosujemy tylko w fazie wegetacji naszych roślin, absolutnie nie wolno tego robić w fazie spoczynku rośliny. Podczas prac porządkowych, przesadzania naszych roślin chwilowo wstrzymujemy się od aplikowania dodatkowych składników odżywczych. Wspomniane stosowanie się do zaleceń na opakowaniu jest również bardzo istotne, gdyż roślinie należy dostarczać dokładnie tyle substancji odżywczych ile potrzebuje, warto przy tym pamiętać, że rośliny wymagają indywidualnego podejścia i traktowania.

Domowe nawożenie

W czasach kiedy nie było specjalnych preparatów mineralnych i gotowych nawozów do naszych roślin, to powszechne było stosowanie tego co było pod ręką. Niektórzy dalej jako nawóz stosują produkty, które na co dzień znajdziemy w naszym domu. Na nawóz dla roślin możemy wykorzystać skorupki jaj. Możemy je zalać wodą a później podlać ją nasze kwiaty i rośliny ogrodowe i balkonowe – pamiętajmy jednak, że podlewamy tylko te, które potrzebują wapnia. Storczyki, tak popularne w naszych domach lubią kwaśną glebę, możemy więc zastosować fusy po kawie. Na inne nawozy mogą posłużyć również woda z akwarium, woda z zagotowanych ziemniaków. Te domowe sposoby są poparte wiedzą naszych przodków, więc czasem warto sięgnąć po to co normalnie wyrzucilibyśmy do śmieci.