Bukszpan usycha co robić? Zwalczanie szkodników

Bukszpan jest rośliną soczyście zieloną przez cały rok, ale czasami jego estetykę psują żółte, usychające liście. Może to być objaw przemarznięcia niektórych gałązek po zimie, ale może to być również groźny szkodnik lub choroba. Chcąc jak najdłużej cieszyć się wyjątkową urodą bukszpanu, nie wolno tych objawów bagatelizować. Dowiedz się, co robić jak usycha bukszpan i w jaki sposób możesz roślinie pomóc.

Bukszpan usycha co robić? – choroby grzybowe

Jedną z często występujących chorób, które atakują bukszpany, jest fytoftoroza. Jej objawem jest zamieranie pędów rośliny od podstawy krzewu, które następnie przenosi się na cały bukszpan. Zastanawiając się, co robić jak usycha bukszpan, trzeba wiedzieć, że porażone części rośliny należy usuwać, a resztę spryskać odpowiednim preparatem. Dobrym rozwiązaniem przed sadzeniem bukszpanu jest przygotowanie ziemi i wyłożenie jej przekompostowaną korą, ma ona właściwości bakteriobójcze dla patogenów. Aby zapobiegać fytoftorozie, nie należy sadzić rośliny w podłożu z torfu.

Bukszpany są również narażone na występowanie takich chorób grzybowych jak plamistość liści. Na liściach rośliny pojawiają się najpierw małe żółte plamki, które z biegiem czasu obejmują całe listki, a następnie gałązki. Jeśli nie wiadomo co robić gdy usycha bukszpan, a na pierwszy rzut oka widać, że roślina brązowieje, trzeba zajrzeć od spodu liści. Można wówczas zauważyć czarne skupiska zarodników grzybów. Choroba jest roznoszona przez owady albo kropelki wody. Jeśli widzisz, że bukszpan usycha, przede wszystkim należy wszystkie zajęte chorobą gałązki usunąć i spalić, dodatkowo można roślinę opryskać preparatem grzybobójczym. Opryski trzeba powtarzać co 10 dni.

Fizjologiczne usychanie pędów

Bardzo ważna w uprawie bukszpanu jest właściwa pielęgnacja. Jeśli zastanawiasz się, co robić jak usycha bukszpan, to trzeba wiedzieć, że roślina nie znosi zalewania wodą. Nie można więc podlewać jej nadmiernie, dlatego konieczna jest odpowiednia technika wodna. Może się zdarzyć, że  w dalszym ciągu, trzeba pamiętać o obsypaniu gałęzi rośliny korą, ponieważ zapobiega ona nadmiernemu parowaniu i zbyt szybkiej utracie wilgoci. Może się zdarzyć, że po przemarznięciu bukszpanu liście usychają na wierzchołkach pędów. W takim wypadku rozwiązaniem na to, co robić jak usycha bukszpan, jest wycięcie żółtych liści i spryskanie gałązek specjalnym preparatem. Opryski wykonywane są w celu zapobiegania infekcjom.