Wiosenne porządki w ogrodzie – od czego zacząć

Nadejście wiosny oznacza konieczność wykonania wielu prac w ogrodzie. Dzięki nim działka zacznie rozkwitać wraz z nadchodzącą porą roku. Podpowiadamy, od czego zacząć wiosenne porządki w ogrodzie.

Porządki w ogrodzie po zimie

Porządki w ogrodzie należy zacząć po minięciu okresu ostatnich mrozów. Pierwszą czynnością powinno być ściągniecie osłon krzewów oraz drzew. Następnie należy zabrać się za posiadane rabaty i grządki. W tym przypadku warto usunąć suche pędy roślin jednorocznych oraz tych, które za bardzo powiększyły swoją objętość. Ponadto jest to dobry okres na rozsadzenie bylin w nowe miejsca. Warto też zagrabić trawnik, co pozwoli na pozbycie się zbitych źdźbeł. W pustych miejscach na trawniku należy dosiać nasiona, a całość potraktować nawozem. Kolejnym etapem jest uporządkowanie krzewów i drzew. Pierwszym etapem pielęgnacji tych roślin powinno być usuniecie suchych, zgniłych lub zainfekowanych gałęzi. W miejsca,w których dokonano cięcia warto zastosować specjalistyczne preparaty chroniące rośliny przed groźnymi bakteriami i grzybami.

Wiosenne porządki w ogrodzie – dodatkowe czynności

Posiadacze oczek wodnych powinni zająć się ich oczyszczaniem. W takich przypadkach konieczne będzie usuniecie zaschniętych roślin i inny nieczystości znajdujących się w wodzie. Ponadto warto pozbyć się nadmiaru nagromadzonego mułu. Poza tym należy zadbać o prawidłowy rozwój posiadanych żywopłotów, w przypadku młodych obcina się połowę zeszłorocznych przyrostów, starsze można przycinać jeszcze intensywniej. Wiosenne porządki w ogrodzie tyczą się nie tylko roślin. W ramach ich przeprowadzania należy zająć się czyszczeniem posiadanych nawierzchni. Można tego dokonać przy użyciu silnego strumienia wody lub specjalistycznych detergentów. W przypadku nawierzchni z widocznymi szparami należy usunąć znajdujące się tam chwasty. Posiadacze drewnianych tarasów olejowych nie mogą zapominać o nakładaniu kolejnej warstwy tej substancji.  To samo tyczy się drewnianych mebli ogrodowych oraz altanek.

Zaplanowane porządki

Wszystkie wymienione wyżej czynności są czasochłonne, a wiele z nich wymaga sporo wysiłku. Z tych powodów warto je rozłożyć na kilka weekendów lub wolnych dni. Grabienie, przycinanie, nawożenie i czyszczenie nawierzchni to czynności, których nie da się wykonać w ciągu jednego dnia. Ponadto warto pamiętać, że ogród to miejsce, którego zadaniem jest dostarczanie błogiego relaksu na łonie natury, a nie samej pracy. Umiejętnie rozplanowane porządki powinny być połączone z odpoczynkiem na świeżym powietrzu.