Taśma teflonowa czy pakuły do uszczelniania gwintów? Co lepsze?

Każda instalacja – od gazowej począwszy, poprzez wodociągową i kanalizacyjną, na ciepłowniczej kończąc – musi charakteryzować się doskonałą szczelnością, by mogła sprawnie i bezpiecznie funkcjonować. W celu uszczelniania rur czy gwintów wykorzystuje się wiele sprawdzonych metod, a do najpopularniejszych należą taśmy teflonowe i pakuły.

Pakuły i taśma teflonowa – różnice

Pakuły lniane lub konopne to nic innego jak zbitka krótkich włókien o długości około 30 cm. Sprawdzają się w uszczelnianiu instalacji już od dziesięcioleci (korzystali z nich nie tylko dziadkowie, ale może nawet pradziadkowie!), co działa na ich korzyść oraz pokazuje niezawodność, docenienie przez wiele pokoleń. Znaleźć je można w praktycznie każdym sklepie z elementami hydraulicznymi i instalacyjnymi, np. Hurtowni Cetel. Postęp techniczny i nowoczesność wprowadziły nowe rozwiązania, np. taśmy z tworzyw syntetycznych lub teflonu. Uważa się, że taśmy teflonowe sprawdzą się znacznie lepiej niż pakuły przy uszczelnianiu rur o bardzo wysokiej temperaturze, zatem przy instalacjach gazowych czy ciepłowniczych.

Pakuły czy taśmy teflonowe – co wybrać?

Nasz wybór zależy od tego, jaką powierzchnię zamierzamy uszczelnić. Czy rury gazowe, czy np. wodociągowe, współpracujące z armaturą wodną? Jeżeli rury napotykają się z przepływem cieczy o bardzo wysokiej temperaturze lub ciśnieniu, pakuły nie spełnią swojego zadania z powodu obecności naturalnych włókien. Wtedy na ratunek rusza taśma teflonowa, która posiada znacznie większą odporność ciśnieniową i termiczną. Aby uniknąć tragicznych konsekwencji i awarii, warto wpierw zapoznać się ze specjalistycznymi tekstami dotyczącymi tematu: Pakuły czy teflon – dwa sposoby na uszczelnianie rur i gwintów. Należy jeszcze pamiętać, że pakuły współpracują ze specjalnymi pastami uszczelniającymi, które umożliwiają doskonałe zasklepienie z powierzchnią rury lub gwintu. Proces uszczelniania wymaga również końcowego sprawdzenia efektu i przetestowania, by uniknąć ewentualnych usterek w przyszłości.

Ciężko jest zatem odpowiedzieć na pytanie: co jest lepsze – pakuły czy taśma teflonowa? Najważniejszym warunkiem jest przeznaczenie tych uszczelniaczy: czy będą współpracować z instalacjami o wysokich temperaturach, czy raczej będą stykać się z niskimi temperaturami.