Jaki wąż ogrodowy kupić?

Kupno węża ogrodowego nie jest wcale takie proste, jakby się mogło wydawać. Ich mnogość na półce sklepowej może przytłoczyć potencjalnego nabywcę. Musimy przecież dobrać odpowiedni model, który będzie wytrzymały i odporny na przetarcia. Raczej nikt nie chce także mieć za krótkiego czy za długiego węża, który nie będzie praktyczny np. w ogrodzie. Istotne jest także wygodne przemieszczanie się z nim i zwijanie. Jaki wąż ogrodowy kupić?

Najważniejszy parametr, czyli długość

Najważniejszym parametrem, na który musimy zwrócić uwagę, jest długość węża ogrodowego. Musimy obliczyć, ile będziemy go potrzebowali. Jak to zrobić? Przykładowo, jeśli chcemy używać węża ogrodowego do tego, aby podlewać ogródek, to wystarczy zmierzyć odległość od źródła wody do najdalszego zakątka naszego ogrodu. W taki sposób będziemy dokładnie wiedzieli ile metrów nam potrzeba.

Co więcej, warto do uzyskanej długości doliczyć jakiś zapas. Dobrym podejściem jest dodanie 2 metrów więcej, gdyż dzięki temu będziemy mogli swobodnie przemieszczać wąż ogrodowy i nie będziemy mieli problemu, że gdzieś dotarcie będzie utrudnione, bo nasz wąż do ogrodu będzie napięty i nie będzie możliwości, aby z nim dalej ruszyć.

Średnica, czyli kolejny istotny parametr

Kupno węża ogrodowego to nie tylko wybór jego odpowiedniej długości, ale także musimy zwrócić uwagę na średnicę. Jaką dobrać? Wąż do ogrodu może mieć różne średnice. Jest to też zależne od jego długości. Zasadniczo przyjęło się, że im większy ogród, tym większej średnicy potrzebujemy, ponieważ dłuższy wąż musi być szerszy, aby uzyskać zadowalające ciśnienie. Do małego ogrodu wystarczy wąż o średnicy 12,5 mm, czyli ½ cala.

Klasycznie mamy tutaj do wyboru takie średnice jak:

  1. 32 mm, czyli 5/4 cala
  2. 25 mm, czyli 1 cal
  3. 15,9 mm, czyli 5/8 cala
  4. 19 mm, czyli ¾ cala
  5. 12,5 mm, czyli ½ cala

Wąż ogrodowy i jego wykonanie

Oczywiście musimy zwrócić uwagę na materiał i samo wykonanie danego węża. W zależności od tego, jak wiele będzie miał on warstw, tym będzie bardziej wytrzymały. Pamiętajmy też o tym, że więcej warstw może wiązać się z tym, że wąż będzie cięższy (chociaż nie zawsze tak jest). Możemy także zwrócić uwagę na taki parametr podawany zwykle przez producenta jak ciśnienie rozrywające wąż. W zależności od klasy produktu będzie z tym różnie.

Ciśnienie

Wyżej było wspomniane o tym, że każdy wąż ma swój parametr, który określa, przy jakim ciśnieniu ulegnie on rozerwaniu. Warto przy zakupie zwrócić uwagę też na to, z jakim ciśnieniem dany model sobie najlepiej radzi. Dzięki temu będziemy mogli wybrać produkt idealny dla nas. Zwykle mamy węże ogrodowe o ciśnieniu roboczym od czterech do dwunastu barów. Co do ciśnienia rozrywającego to zwykle zaczyna się ono od 8 bar, a kończy w okolicy 48 barów.

Jaki wąż ogrodowy kupić?

Planując zakup węża ogrodowego, musimy obliczyć, ile metrów będzie nam potrzebne. Jest to łatwe do obliczenia. Wystarczy zmierzyć odległość od źródła wody do najdalszego miejsca, gdzie będziemy używać węża i do zmierzonego wyniku dodajemy około 2 metry zapasu. Dzięki temu dobierzemy długość.

Średnicę dobieramy w zależności od tego, jak długiego węża potrzebujemy. Zwykle im dłuższy, tym większej średnicy potrzebujemy. Jednak do przeciętnego małego ogrodu wystarczy nam taki o średnicy 12,5 mm, czyli ½ cala.

Najlepiej szukać produktu wytrzymałego, który będzie miał wiele warstw. Musimy zwrócić uwagę, do jakiego ciśnienia roboczego dany model jest dostosowany oraz przy jakim ciśnieniu może dojść do rozerwania węża. Jest to bardzo istotne, aby kupić wąż, który nie ulegnie zniszczeniu pod wpływem zbyt wysokiego ciśnienia.