Jak zrobić wózek ogrodowy?

Każda osoba, która ma dom z ogrodem wie, że bardzo często istnieje potrzeba noszenia wielu nierzadko ciężkich rzeczy. Większość ludzi w takich sytuacjach korzysta z wózka ogrodowego. Jak zrobić wózek ogrodowy? Najlepiej wykorzystując dostępne elementy. Najłatwiejszą opcją wydaje się wykorzystanie kółek od wózka dziecięcego i zwykłej skrzyni. Chociaż konstrukcja może się wydawać niestała, to jest w stanie utrzymać dwójkę dzieci przez ładnych kilka lat.

Wózek ogrodowy krok po kroku

  1. Należy znaleźć podstawę. Może już być gotowa, albo można ją konstruować od samego początku. Osoby decydujące się na zrobienie od podstaw konstrukcji powinny zdecydować się na duże koła. Najlepszym pomysłem są koła od motocykla, ale oczywiście można zastosować także inne. Im większe koła, tym łatwiej i wygodniej porusza się wózek. Większość elementów, których nie udało się znaleźć w gospodarstwie, można poszukać na złomowisku. Jako podstawa najlepiej prezentuje się spód wózka dziecięcego, szczególnie z tych starszych metalowych rodzajów.
  2. Zrobienie wózka ogrodowego w następnym kroku to znalezienie odpowiedniej skrzyni. Najlepsza jest taka, która idealnie pasuje do ram narzuconych przez podstawę wózka. Można ją zrobić także samemu. Wystarczy zmierzyć jakie wymiary są potrzebne i albo znaleźć takiej długości deski, albo je przyciąć. Zrobienie skrzyni nie jest trudne. Wystarczy przybijać deski tak, aby utworzyły prostokąt. Skrzynię przy większych ciężarach wymienia się co 3 lata. Jest to optymalny czas, po którym po prostu nie wytrzymuje ciężaru i się rozpada.
  3. Nikt nie lubi ciągnąć tak małego wózka bez pomocnego sznurka, gdyż jest to po prostu niewygodne. Najłatwiejszym sposobem jest zastosowanie zwykłego sznurka. Każdy dół wózka dziecięcego ma wystające elementy na których można go zamontować. Wystarczy przyczepić go po obu stronach i po prostu cieszyć się tanim wózkiem ogrodowym.

Metody DIY zakładają zrobienie czegoś z łatwo dostępnych materiałów. Ci którzy pragną się wykazać i zrobić wózek ogrodowy wyglądający profesjonalnie, to musi się przygotować do długiej pracy. Jest bardzo dużo możliwości, a najłatwiej jest po prostu znaleźć już gotowy wózek i na nim się wzorować. Dolna konstrukcja jest po to, aby mieć gdzie przyczepić koła. Wystarczą do tego mocne druty, które jednocześnie pozwolą kołom się obracać, oraz będą w stanie utrzymać konstrukcję. Niestety takie zagranie potrzebuje spawania, co jest niemożliwe bez odpowiedniego sprzętu. Największą możliwość manewrowania daje taczka. Ją także można zrobić samodzielnie.

Jako dekoracja

Zrobienie wózka dekoracyjnego jest zależne od miejsca, w którym ma się znaleźć. W większości przypadków najodpowiedniejszym tworzywem są patyki, zaś najlepszym sklejeniem, klej do drewna. Najprościej jest znaleźć w Internecie najciekawszy wzór i po prostu wykorzystując patyki zrobić go. Najprościej jest wykonywać małe modele, jednak duże także się da. Tworzywo najlepiej poszukać w lesie. Można to zrobić na 2 sposoby: z korą albo bez. Im mniejszy projekt tym mniej potrzeba czasu na znalezienie elementów. Najlepsze patyki są długie oraz proste. Bardzo trudno takie znaleźć, dlatego lekko zakrzywione, albo większe niż sam model także są mile widziane. W celu wzmocnienia konstrukcji można posłużyć się sznurkiem. Za pomocą kolorowego spraju, najlepiej w odcieniu kory, można sprawić że będzie on praktycznie niewidoczny. Oczywiście taka konstrukcja nie jest trwała. Dużo lepiej prezentuje się na tarasie osłonięty przed deszczem i wiatrem, albo jako sezonowa dekoracja. Bardziej trwała konstrukcja może być zrobiona z desek drewnianych. Skora ma ona pełnić jedynie funkcje estetyczne, koła także powinny być drewniane. Wszystko można zrobić zupełnie tak, jakby się robiło zwykłą skrzynie, z tym, że takie elementy jak koła czy rączka wymagałyby dodatkowej pracy.