Jak wybrać doniczki do mieszkania i ogrodu?

Kiedy nadchodzi wiosna, posiadacze balkonów i tarasów zaczynają zastanawiać się nad upiększeniem tych powierzchni. Najwspanialszą ozdobą są bez wątpienia żywe rośliny. Odpowiednio dobrane i pielęgnowane, potrafią cieszyć oko nie tylko wiosną i latem, ale również w kolejnych sezonach. W celu wyeksponowania rośliny trzeba pomyśleć nad odpowiednim doborem donice. Przede wszystkim donica musi być wielkością dopasowana do rośliny. Zbyt ciasny pojemnik będzie utrudniał prawidłowy wzrost; zbyt duży zakłóci odpowiednie proporcje.

Rodzaje doniczek

Do niedawna na rynku, dla dużych roślin tarasowych, dominowały głównie ciężkie donice drewniane z metalowymi uchwytami. Wyglądały z pewnością okazale, ale były niepraktyczne z uwagi na ciężar. Przesuwanie roślin umieszczonych w tego typu pojemnikach było bardzo utrudnione. Do mniejszych roślin używano głównie pojemników glinianych lub ceramicznych. Zarówno jedne, jak i drugie również do lekkich nie należą. Dodatkowo takie donice łatwo ulegały uszkodzeniom. Dzisiaj najczęściej używane doniczki to te wykonane z plastiku. Świetnie imitują materiały naturalne – takie jak drewno, wiklina, kamień. Ich niebywałą zaletą jest fakt, że są lekkie.

Zasady doboru doniczek

Aranżując balkony i tarasy warto dobrać doniczki i skrzynki balkonowe do pozostałych elementów dekoracyjnych. Jeżeli np. donice mają stać w pobliżu wiklinowego kompletu wypoczynkowego można wybrać również pojemniki imitujące prawdziwą wiklinę. W ofercie rynkowej znajdziemy specjalne doniczki podświetlane, które wprowadzą piękny nastrój do naszych przydomowych ogrodów. W celu uzyskania wspaniałego efektu warto wszystkie rośliny posadzić w takich samych doniczkach, albo przynajmniej trzymać się jednego koloru. Może to być kolor dobrany tonacją do elewacji domu, do koloru ogrodzenia itp. Tą samą zasadę warto stosować w dekorowaniu naszych okien. Dobór odpowiednich donic jest ważny szczególnie wtedy, gdy firanki są krótkie, albo rośliny stanowią jedyną dekorację okna. Pięknie będą wyglądały białe donice np. z ażurowym wykończeniem, które doda im lekkości i elegancji. Jeżeli nie lubimy monochromatycznych wnętrz pojemniki na rośliny można dobrać na zasadzie kontrastu do koloru ścian, czy zasłon. Ważne, żeby donice stanowiły przemyślany element wystroju. Dla mniejszych i wolniej rosnących sukulentów można zastosować szklane słoje lub małe szklane kule zawieszane we wnękach okiennych. Dla tego typu pojemników doskonale pasującym wykończeniem będzie sznurek naturalny. Na parapecie kuchennym można postawić roślinkę posadzoną w doniczce udającej np. filiżankę z podstawką. Zastanawiając się nad wyborem donicy trzeb uwzględnić również wygląd rośliny i jej wielkość. Smukłe i wysokie rośliny dobrze będą wyglądały w smukłych donicach o kształcie odwróconego stożka. Dla mniejszych roślin dobieramy mniejsze pojemniki, albo można je skumulować w 1-dnej podłużnej doniczce.

Ładna doniczka to nie wszystko

W celu zapewnienia roślinie odpowiednich warunków do wzrostu ważne jest, by pojemnik był wyposażony w otwór, który pozwoli na odpływ nadmiaru wody. Jeżeli nie ma otworu, trzeba roślinie zapewnić odpowiedni drenaż od spodu. Należy również pamiętać, że ciemne donice wystawione na działanie promieni słonecznych bardzo szybko się nagrzewają; warto zadbać o regularne nawadnianie. Każda donica z otworem powinna być ustawiona na podstawce, gdzie będzie się gromadził nadmiar wody. Konstrukcja niektórych pojemników zapewnia roślinie odpowiednie nawadnianie. Takie pojemniki składają się z części wewnętrznej i zewnętrznej, w której gromadzi się nadmiar wody. Za pomocą sznurka woda przedostaje się do części zewnętrznej nawadniając roślinę. Nawet najpiękniejszy pojemnik nie będzie gwarancją pięknego wygląda jeśli posadzona w nim roślina będzie pozbawiona właściwej pielęgnacji.