Jak zrobić donice ogrodowe?

Kiedy nareszcie uda się kupić wymarzony dom i zagospodarować ukochany ogródek, w końcu przyjdzie pora na poszukiwanie doniczek ogrodowych. Nie zawsze jednak te sklepowe egzemplarze wszystkim przypadają do gustu. Poszukując ciekawszych zdobień trzeba przygotować się na wydanie większej ilości pieniędzy, a nie zawsze można sobie na to pozwolić. Oprócz opcji kupowania istnieje także możliwość samodzielnego zrobienia. Oczywiście, kiedy już zostanie podjęta decyzja o zrobieniu ich osobiście, trzeba zastanowić się nad ich wyglądem. Donice ogrodowe muszą się dobrze prezentować i pasować do reszty wystroju. Większość opcji jak zrobić donice ogrodowe zakłada, że trzeba mieć już gotowy projekt ich przyszłego wyglądu. Znacznie wspomoże to efektywność wykonania.

Z czego można wykonać donice w ogrodzie?

Przede wszystkim muszą to być produkty odporne na wilgoć. Oznacza to, że wykorzystać można:

  1. ocynkowane blachy,
  2. aluminiowe oraz plastikowe pojemniki,
  3. dobrze zaimpregnowane drewno,
  4. starą wannę,
  5. potłuczone gliniane wazony.

Przerobienie nieciekawej doniczki DIY

Do stworzenia takiego produktu najlepiej nada się mrozoodporny klej do płytek ceramicznych. Ponieważ praca ta wymaga zabawy niemalże jak w trakcie remontu, więc potrzebne także będą: gumowe rękawiczki ochronne, strój roboczy oraz jakaś tkanina, może być stara szmatka. Przy wyborze tkaniny należy pamiętać, aby miała kształt prostokąta, długość wynosiła półtora długości obwodu naczynia, zaś jej szerokość powinna być o 1/3 większa niż wysokość naczynia.

  1. Sporządzenie masy z kleju do płytek. Najbardziej pożądaną konsystencją jest taka, która przypomina gęsty budyń. Substancja jest tworzona poprzez łączenie wody z klejem i ciągłe mieszanie.
  2. Przygotowujemy ścierkę: Lekko wilgotną tkaninę należy zanurzyć całkowicie w substancji. Na koniec należy pozbyć się nadmiaru substancji i poczekać chwilę, aby obciekła z niej woda.
  3. Tworzenie wzoru. Dno i ścianki naczynia mają zostać oplecione przez szmatkę. Już w tym momencie należy tak układać tkaninę, aby nadać jej jak najciekawszy kształt. Jest to szybkoschnąca substancja, więc nie dobrze jest z tym zwlekać. Po wyschnięciu, jeśli ktoś odczuje taką potrzebę, może pomalować swoje dzieło.

Może coś z drewna

Tutaj istnieją dwie możliwości, albo można od podstaw samemu zrobić donicę, albo wykorzystać coś nieużywanego. Najprostsza forma, jaką można zrobić, to prostokąt zbity w najbardziej prosty sposób jaki istnieje. Kiedy zostanie stworzony kształt, w celu zabezpieczenia wewnętrznych ścianek, najlepiej jest zastosować folię. Nie jest konieczne wykosztowywanie się na folię ze sklepu, gdyż posłużyć się można workami na śmieci. Najważniejsze, aby ziemia i woda nie uszkadzały drewna. Deski dna także należy zabezpieczyć. Z obu stron dobrze sprawdzi się roztwór asfaltowy. Dodatkowym zabezpieczeniem dna do którego wsypuje się ziemię, jest gruntowanie. Ostatnim krokiem jest wyłożenie donicy geowłókniną. Zewnętrzną prezencję można zrobić poprzez po prostu pomalowanie desek.

W celu zrobienia odpowiedniej donicy, nie ma potrzeby poszukiwać dziwacznych, fantazyjnych wzorów. W większości ogrodów najlepiej prezentować się będzie prostota. Przy świerkach najlepiej prezentuje się prosta drewniana donica w ciemniejszym odcieniu brązu. Zawsze przed podjęciem próby zrobienia donicy należy utworzyć sobie projekt, nawet wyobrażenie jak ma ona wyglądać i jak będzie się prezentowała w ogrodzie bez względu na porę roku. Za każdym razem praca ta wymaga poświęcenia kilku godzin z życia, więc powtarzanie czynności, aż do znalezienia odpowiedniej doniczki nie ma sensu. Ten produkt ma być używany przez parę lat. Dlatego najlepsze są takie, które mają najbardziej uniwersalne kształty. Kolorami też nie jest dobrze się bawić. Najlepsze, które mogą zostać użyte, to te występujące w przyrodzie, czyli zielony lub brązowy. W niektórych stylach dobrze wyglądają także odcienie czarnego. Mimo wszystko kiedy jest możliwość wybrania między szarym a jasno brązowym, najlepiej zdecydować się na ten drugi.