Ogród na święta – jak zadbać o zimową aurę?

Święta to magiczny czas przepełniony atmosferą bliskości i wspólnymi chwilami. Dbamy wówczas o jak najlepszy nastrój. Poza dekoracjami wewnątrz domu, warto również stworzyć wyjątkowy klimat na zewnątrz. Sprawdź, jakie świąteczne ozdoby ogrodowe sprawdzą się najlepiej na twoim podwórku! 

Dlaczego warto dekorować ogród na święta?

Przystrajając najbliższe otoczenie można zbudować wokół siebie niezwykłą atmosferę, która dodatkowo pomaga poczuć tak zwaną „magię świąt”. Przyjemne dla oka ozdoby bożonarodzeniowe rozstawione w ciekawych miejscach mogą pomóc w eksponowaniu najśliczniejszych zakątków w ogrodzie lub zwyczajnie ozdobić i ożywić zimowy obraz ogrodu pełen bieli i szarości. Dodatkowo elementy świetlne nocą w sposób widowiskowy i niezwykle efektowny elementy świetlne mogą prezentować podwórko, uczynić je atrakcyjniejszym.

Różnorodność dekoracji – jakie ozdoby świąteczne wybrać do ogrodu?

Często wykorzystywanymi dekoracjami nie są wyłącznie lampki w formie sopli rozwieszane przy dachu, czy wieńce świąteczne na płocie i drzwiach. Ostatnimi czasy na topie znajdują się takie akcesoria jak:

  • świetlne figury o kształtach reniferów, elfów, świętego Mikołaja, bałwanków i tym podobnych kojarzących się ze świętami postaciami
  • girlandy bożonarodzeniowe zawieszane przykładowo na poręczach
  • bożonarodzeniowe rzeźby z drewna
  • stroiki świąteczne

Z pewnością przyciągną one uwagę przechodniów i przejezdnych, odpowiednio nastroją wszystkich i umilą dzień.

Na co zwrócić uwagę przy dekorowaniu ogrodu na święta?

Przy doborze elementów świetlnych do ogrodu na święta należy przede wszystkim kierować się:

  • stanem technicznym i właściwościami
  • wyglądem, cechami wizualnymi produktu

Nocą temperatura może osiągnąć wartości minusowe. Dla niektórych produktów problemem mogą okazać się również opady atmosferyczne, śnieg czy deszcz. Dlatego też warto sprawdzić czy na opakowaniu produktów znajduje się symbol kwadratu, który informuje o podwójnej izolacji. Innym znaczącym wyznacznikiem jest wartość IP – Współczynnik Ochrony. Cyfry znajdujące się przy nim mają różne znaczenie. Na przykład „0” informuje braku ochrony. W sklepach często produktu do domu ułożone są przy tych dedykowanych dla przestrzeni otwartych. Powinno się zwracać uwagę na symbol domu ze strzałką skierowaną do wewnątrz lub zewnątrz, sugerującą gdzie dana ozdoba powinna być ulokowana. Duże znaczenie ma tu także rodzaj. Diody LED są wytrzymalsze, a czas ich pracy i wiele dłuższy od tradycyjnych żarówek. 

Warto kierować się także jednym motywem kolorystycznym, co stało się w ostatnich latach bardzo popularną metodą. Wiele ogrodów i domów przystrajanych jest na w konkretnym kolorze, królują biel, czerwień, zieleń i złoto, czyli kolory współtworzące świąteczny klimat, dominujące w okresie bożonarodzeniowym. 

Jakie elementy ogrodowe warto ozdobić?

Najczęściej stawiamy na owijanie drzewek i krzaczków różnokolorowymi lampkami i łańcuchami, takimi jak te zawieszane na choince. W ich okolicy modnym stało się lokowanie drewnianych lub świetlnych rzeźb reniferów, powozów, czy samego świętego Mikołaja. Przywiązujemy również dużo uwagi na zdobienie schodów przed domem lub ogrodzenia. Biorąc się za to niewolno zapominać o małej architekturze, do której zalicza się chociażby altankę czy pergolę. Warto udekorować je girlandami, które z pewnością dodają klimatu i świątecznego charakteru, lampki i wieńce również mogą okazać się w tym celu niezastąpione.

Ozdoby własnej roboty w twoim ogrodzie na święta.

Poza gotowymi produktami ze sklepów można oczywiście pokusić się o własne pomysły i stworzyć unikalne świąteczne ozdoby ogrodowe. Zamiast kupować świąteczne doniczki, samemu można owinąć je odpowiednim materiałem i przewiązać wstążkami w świątecznych kolorach lub z bożonarodzeniowymi motywami. Świąteczne stroiki często widoczne w kwiaciarniach lub tworzone w pracowniach florystycznych nie muszą odpowiadać nam pod względem wizualnym, dlatego można stworzyć własne w oparciu o podobne elementy: gałązki iglaków, szyszki, wstążki, świece. Wiele innych produktów również można zastąpić swoimi pomysłami, a w proces tworzenia zaangażować całą rodzinę. Wspólnie spędzony czas i jego efekty z pewnością wzmocnią więzi i stworzą miły, świąteczny nastrój.