Jak zrobić ozdoby ogrodowe z brzozy?

Chodząc po wsiach lub miastach, w uliczkach, gdzie są ogrody, można zauważyć, że wiele osób bardzo dba o własne posesje, często stawiając bardzo ciekawe rozwiązania, nierzadko bardzo ekologiczne. Dzieje się tak dlatego, że obecnie wyszły z mody rozmaite plastikowe elementy ogrodowe typu krasnale, za to sporym zainteresowaniem cieszą się ozdoby z brzozy. To bardzo przydatne drzewo, a co ważne, można z niego robić rozmaite elementy, zarówno z witek, czyli cieniutkich gałęzi, jak też z grubszych pniaków. W obecnym czasie można zlecić zrobienie takiej dekoracji, można kupić w sklepie już gotową, ale przede wszystkim można zrobić samodzielnie.

Ozdoby ogrodowe z brzozy

W zależności od potrzeb i tego, co ma być wykonane, można wykorzystać:

Witki czyli bardzo cieniutkie gałęzie, dość twarde, by były trwałe a jednocześnie wystarczająco giętkie, żeby w ogóle coś wyszło. Z witek można zrobić:

  • zwierzątka,
  • wózki,
  • postacie.

Wystarczy wziąć pojedyncze witki, po czym formować je w poszczególne elementy. W takiej sytuacji bardzo przydaje się wyobraźnia, ponieważ musimy zaplanować, co najpierw będzie robione, w jaki sposób i jak to wykonać. Postać jelonka bardzo często wykorzystywana będzie zrobiona z całej gromady witek, związanych ze sobą, z czego największa ilość będzie tułowiem, a mniejsza to poszczególne 4 nogi. Największy problem będzie z głową, ponieważ można zrobić prostą z kolejnej wiązki, a kilka rozwichrzonych gałązek to rogi. Można też powyginać witki, żeby głowa faktycznie przypominała głowę jelonka. W zależności od potrzeb oraz wyobraźni, można zrobić dosłownie wszystko. Do takiej dekoracji będą potrzebne witki brzozy, piła lub sekator do przycinania gałązek, oraz drut i sznurek.

Grube pniaki – w tym przypadku największy popis mają osoby, które lubią rzeźbić w drewnie, ponieważ to ozdoby głównie rzeźbione. Rzadko kiedy są to rozmaite elementy grubej gałęzi, powycinane w konkretne kształty. Z reguły takie ozdoby to wyrzeźbione postacie:

  • ptaków,
  • ludzi,
  • elementów,
  • ozdób typu wiatraki.

Czy trudno jest zrobić samemu ozdoby ogrodowe?

W zależności od tego, czy ma się jakieś zdolności plastyczne i odrobinę wyobraźni czy nie, mogą być proste, lub niewykonalne. Wszystko zależy od podejścia oraz chęci zrobienia. Jeśli ktoś chce wykonać ozdobę bardzo szybko, bo nie ma cierpliwości, nie zrobi jej sensownie. Dla kogoś, kto bardzo lubi tworzyć takie ozdoby, będzie to rzecz niezwykle prosta, która dodatkowo sprawia ogromną przyjemność.

A co, jeśli ktoś nie umie zrobić ozdób a chce je mieć?

W obecnym czasie w sieciach sklepów ogrodniczych, istnieje dosłownie wszystko, co się zamarzy. Dlatego wystarczy odwiedzić takie miejsca, żeby dobrać sobie dekorację, która będzie najbardziej odpowiadała klientowi i będzie pasowała do wybranego ogrodu. Jeśli w sklepie akurat nie ma takiego produktu, istnieje wiele osób, które trudnią się wykonywaniem tego rodzaju dekoracji na zamówienie. Dzięki temu po prostu można zamówić ptaszka, jelonka, wózek czy wiatrak, żeby mieć taką ozdobę we własnym ogrodzie.

Jak dbać o takie ozdoby?

Mimo, że jest to drzewo, czyli coś, co za szybko się nie zepsuje, warto regularnie zabezpieczać je przed czynnikami atmosferycznymi, ponieważ nie będziemy ich chować przed deszczem czy śniegiem. W takiej sytuacji, jeśli coś nie jest zabezpieczone, bo ktoś nam zrobił ptaszka czy figurkę, należy samemu ją zabezpieczyć lakierem czy innym preparatem, który ochroni drewno przez psuciem się. Dzięki temu ozdoba może być bardzo długo piękna, i latami służyć jako dekoracja. Nawet plastikowych ozdób nie zostawia się bez pielęgnacji, gdyż mocne słońce czy deszcz je uszkodzą. Dlatego, żeby mieć ładne i długi czas służące ozdoby, należy je pielęgnować zgodnie z zaleceniami, czyli inaczej drewno a inaczej plastik czy gips.