Projekt nawodnienia ogrodu – profesjonalne podejście

Większość z nas chce mieć zadbany ogród, w którym będzie przyjemnie spędzało się czas oraz inne osoby będą go podziwiać. Wiadomo, że o swoje rośliny trzeba dbać. Dany gatunek potrzebuje określoną ilość wody, nawozów i promieni słonecznych. Dlatego kluczowa jest odpowiednia ilość wody dla danej rośliny, kiedy chcemy, aby się rozwijała i nie uschła. Bardzo korzystne dla nich jest zadbanie o nawadnianie ogrodu, które będzie włączało się o danej godzinie i dostarczało potrzebną wodę poszczególnym krzakom i roślinom. Takie rozwiązanie ułatwi nam dbanie o nasz ogród, dlatego jeśli zależy ci na roślinach to spróbuj zainstalować taki system na swojej posesji. Projekt nawodnienia ogrodu.

Jak prawidłowo zainstalować nawodnienie ogrodu?

Kiedy chcemy zainstalować taki system trzeba zwrócić się do firmy, która wykonuje projekt nawodnienia ogrodu. Warto by ta sama firma zajęła się instalacją potrzebną do automatycznego podlewania. W pierwszym momencie trzeba zastanowić się jak dokładnie ma przebiegać instalacja. Firma się w tym specjalizująca musi uwzględnić, w których częściach naszego podwórka znajdują się domy, garaże, trawniki, podjazdy, ścieżki, żywopłoty oraz rabat. Dobrze przemyślany projekt to klucz do sukcesu i prawidłowego działania systemu. Trzeba dobrać odpowiedni rodzaj zraszaczy, ale także ich ilość. Przy tym projektant musi uwzględnić średnicę przewodów i liczbę niezależnych sekcji podlewania.

Od rodzaju rośliny zależy jakie zraszacze powinniśmy zainstalować. Wyróżniamy ich trzy rodzaje, czyli zraszacze stałe ruchome lub kroplujące. Przy doborze odpowiednich zraszaczy należy pamiętać, aby dobrać zakres ich działań. Nie powinny oblewać one elewacji lub tarasów. Zraszacze stałe mają duży promień działań, dlatego są polecane do instalacji na większych powierzchniach. Zraszacze obrotowe też dobrze sprawdzą się na większych obszarach, lecz one działają w promieniu od 0 stopni do 360 stopni. Dlatego trzeba je dobrze ustawić, aby nie oblewały niepotrzebnego terenu. Zraszacze kropelkowe to rozwiązanie idealne, gdy mamy roślinę, której musimy cały czas zapewnić odpowiednie nawodnienie, a pozostałe rośliny potrzebują mniej wody.

Kiedy łatwiej zrobić projekt nawodnienia ogrodu i wykonać instalację.

Łatwiej jest wykonać taką instalację, kiedy dopiero, co planujemy założenie ogrodu. Ponieważ trzeba zrobić wykopy na działce, aby włożyć rury, którymi będzie płynęła woda do zraszaczy. O wiele trudniej jest, gdy mamy już ogród, ponieważ instalacja całego systemu wymaga włożenia rur pod ziemię. Niestety w takim przypadku musimy ruszyć niektóre rośliny występujące w naszym ogrodzie. W konsekwencji może to wpłynąć na ich tempo wzrostu lub w najgorszym przypadku uschnięcie.