Jak zrobić mini szklarnie – ogrodowy poradnik

Uprawa własnych ziół w domu cieszy się niesłabnącą popularnością. Tak, dzięki temu można mieć pewność, jakich ziół używa się we własnym domu. Czy ich uprawa jest trudna? Takie oto pytanie zadaje sobie ogromna ilość osób, w tym właśnie Ty. Wiedz, że mini szklarnie na samym początku mogą wydawać się ogromnie angażujące, ale tak faktycznie nie jest. Sprawdź sam, że taką mini szklarnię do rozsad jesteś w stanie wykonać samodzielnie. Jak zrobić mini szklarnie?

Odpowiednie warunki do hodowli

Jak zrobić mini szklarnie? Pamiętając o podstawowych zasadach. Muszą w niej panować takie same warunki, jak w przypadku zwykłych szklarni. Uwzględnij to, że w środku musi utrzymywać się odpowiednia temperatura, co w dalszej konsekwencji pozwoli na utrzymanie dużego poziomu wilgotności. Potrzebna także Ci będzie odpowiednia konstrukcja. Możesz ją stworzyć samodzielnie przy pomocy drewna i szkła. Równie dobrze możesz pomyśleć o zakupie gotowego modelu, które dostępne są w sklepach ogrodniczych na terenie całego kraju.

Jak zrobić mini szklarnie – szklarnia w kształcie domku

Jak zrobić szklarnie? Na kształt małego domku. Wykonaj odpowiedni projekt, wpisując przy tym odpowiednie pomiary. Tylko dzięki temu będziesz pewny tego, że wszystko „ma ręce i nogi”. Wystarczy tak naprawdę kilka deseczek, które należy połączyć w jedno. Nie lubisz majsterkować? Wykorzystaj stare akwaria, których nie brakuje na ogłoszeniach z rzeczami użytkowymi. Drewno nie jest koniecznością. Najważniejsze to jednak odpowiednie zamknięcie i niekiedy odpowiednie dziury wlotowe – aczkolwiek one są uzależnione od tego z jakimi ziołami będzie się miało dokładnie do czynienia.

Szklarnia z plastikowych butelek

Mini szklarnie można wykonać przy pomocy plastikowych butelek. Wystarczy tylko uciąć górę butelki (tak ok. 15 cm od samego wlewu) i przykleić to do doniczki – oczywiście, już po wsadzeniu ziemi i rośliny. Jest to jeden z najpraktyczniejszych sposobów, ponieważ można dać drugie życie plastikowym butelkom. Sadzonki można przykryć za pomocą nakrętek lub też można wykorzystać talerzyki, zakrętki od słoików. Co jakiś czas pamiętaj jednak o tym, aby swoje sadzonki wietrzyć.

Wykonanie mini szklarni nie powinno stanowić dla Ciebie problemu. W szczególności, że jest jeszcze wiele innych propozycji, jak chociażby wykonanie szklarni z plastikowych opakowań po jajkach. Wiedz jedno – będzie to jedna z najlepszych decyzji, dzięki czemu otoczą Cię niesamowite zioła, których docelowa uprawa nie będzie wcale trudna. Uda Ci się takie miejsce stworzyć na pewno w zaciszu własnego domu.