Basen do ogrodu – jak się przygotować?

Pomysłów na aranżację basenu na swoim ogrodzie może być naprawdę wiele. Sam sposób realizacji zależy przede wszystkim od budżetu i dostępnej przestrzeni. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych ofert basenów ogrodowych, które spełnią nawet największe oczekiwania klientów. Do jednych z najpopularniejszych i najlepiej sprawdzających się rozwiązań należą gotowe zestawy basenowe. Składające się z niecki basenowej, systemu filtracji, drabinki i wielu przydatnych akcesoriów. Radość z własnego basenu wcale nie musi oznaczać dużych inwestycji. Przekonaj się sam jaki basen do ogrodu sprawdzi się u Ciebie najlepiej. 
 


Jaki basen do ogrodu wybrać? 


Wybór konkretnego modelu basenu zależy przede wszystkim od Twojego budżetu oraz miejsca jakim dysponujesz. W ostatnim czasie największym zainteresowaniem wśród konsumentów cieszą się baseny dmuchane i plastikowe baseny rozporowe. Są one łatwe w montażu, proste w utrzymaniu, a ich cena jest niezwykle atrakcyjna. Baseny ogrodowe tego typu mogą przybierać różny kształt – owalny, okrągły, prostokątny, a także w formie nerki lub ósemki. Sam decydujesz, który z nich najlepiej wpasuje się w Twój ogród i będzie odpowiadał Twoim indywidualnym preferencjom. Pamiętać musisz jednak, że dobrej jakości basen ogrodowy to inwestycja na lata, wyposaż się więc w filtry do basenu, które są podstawowym narzędziem walki z uciążliwymi zabrudzeniami, bakteriami i owadami, tak aby woda pozostała czysta i przejrzysta, a sam basen zawsze był w najlepszym stanie. 
 


Przygotowanie podłoża pod basen do ogrodu 

Bez względu na to, na jaki basen ogrodowy się zdecydujesz ważne, aby zapewnić mu równe i stabilne podłoże. W przypadku basenów wkopywanych, które są całkowicie lub częściowo zagłębione w ziemi sprawa jest najbardziej skomplikowana. Zarówno podłoże, jak i ściany takiego basenu muszą być tak zabezpieczone. Aby poprzez opór jaki stawia woda i ciśnienie w niecce basenu, wnętrze zbiornika się nie załamało i nie spowodowało strat. Kostka brukowa, chodnik, wyrównany piasek lub podesty drewniane to odpowiednie podłoże w przypadku basenów dmuchanych lub stelażowych. Jednak pomiędzy każdym z tych rodzajów podłoża a samym basenem musi znaleźć się specjalny podkład lub folia. Aby nie doszło do uszkodzenia dolnej warstwy basenu.  
 


Izolacja basenu od spodu  

Dodatkowa izolacja dna basenu do ogrodu zawsze jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy woda w basenie jest podgrzewana i jak najdłużej chce się utrzymać jej temperaturę.  W takiej sytuacji najlepszym podkładem pod basen może okazać się styrodur i jego pochodne. Styrodur jest bardzo wytrzymały i odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, w tym odkształcanie się. Izolując dno basenu w ten sposób należy pamiętać o zastosowaniu podkładu z filcu, włókniny lub specjalnej folii, co stanowi dodatkową warstwę zabezpieczającą.