Jaki namiot ogrodowy wybrać?

Szczęściarze posiadający dom z działką mają wiele możliwości na zrobienie swojego azylu jeszcze bardziej przytulnym. Jedną z takich metod jest postawienie namiotu ogrodowego lub Altany. Namiot jest doskonałym miejscem, w którym można ochronić się przed deszczem, słońcem, spędzić przyjemnie czas ze znajomymi. Posiadając namioty ogrodowe w każdej pogodzie, można pozwolić sobie na zrobienie grilla i obserwowanie otoczenia.

Lepszy jest namiot ogrodowy czy altana?

Wszystko zależy od upodobań. Przede wszystkim plusem namiotu jest możliwość ustawienia go w dowolnym miejscu oraz łatwe rozmontowanie. Jest wystarczającą osłoną nie tylko przed warunkami atmosferycznymi, ale także insektami. Altana prezentuje się zdecydowanie bardziej okazale i jest wytrzymalsza, ale zostaje na stałe w danym miejscu, zdecydowanie trudniej jest ją przenieść. Atutem namiotu do ogrodu jest także cena. Już za 100 zł można znaleźć użyteczny model, który można także wymienić na model za kilka tysięcy.

Rodzaje namiotów ogrodowych

 1. Typ otwarty – prezentują go najtańsze istniejące modele. Osłona jest ustawiona jedynie u góry, co ochrania przed słońcem, ale już w mniejszym stopniu przed deszczem. Warto tutaj jednak wspomnieć, że jest możliwość dokupienia ścian, jeśli okaże się, że potrzebna jest konkretniejsza osłona.
 2. Typ półotwarty – w tym modelu dodane zostały dwie ścianki
 3. Typ pełny – Jak sama nazwa wskazuje, ze wszystkich stron posiada ścianki do ochrony. Tu można wyróżnić podgrupy, w których można podnosić ścianki oraz takie, w których tego się nie da zrobić. Najbardziej praktyczne są ścianki, które można w każdej chwili schować i cieszyć się widokami.

Jaki namiot ogrodowy warto kupić?

 1. Po pierwsze trzeba najpierw określić, na co pozwala dana działka. Istnieją różne kształty namiotów o różnych wielkościach, dlatego nie powinno być problemu z dopasowaniem, ale zawsze warto przed pójściem na zakupy upewnić się, w jakim miejscu można by postawić taki namiot.
 2. Po drugie materiał. To od niego zależy, jak długo będzie stał, oraz czy faktycznie będzie chronił. Najważniejsze, aby tkanina była wodoodporna i wytrzymała. Dobrym atutem jest także jej wygląd oraz nieodbarwianie się pod wpływem słońca. Najczęstszym pokryciem jest poliester.
 3. Po trzecie konstrukcja albo inaczej waga. Najlżejsze, ale także mniej wytrzymałe są metalowe stelaże ważące w całości około 12 kg. Trochę lepszy jest metal ze sztucznym ratanem ważącym około 40 kg. Taka konstrukcja jest w stanie ochronić już przed intensywnym deszczem czy wiatrem. Ostatnim tworzywem jest oczywiście drewno, które niestety w całości waży około 300 kg. Jest to bez wątpienia silna ochrona, ale także znaczne utrudnienie przy przenoszeniu i demontażu.
 4. Ściany są bardzo ważnym elementem, ponieważ to właśnie one chronią bezpośrednio przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Są różne opcje. Mogą składać się w całości z tkaniny, z pasm folii transparentnych, albo być jedynie firanami moskitiery. Ciekawym pomysłem są ścianki z zamontowanymi oknami. Tym sposobem można jednocześnie chronić się przed zmoknięciem i obserwować otoczenie.
 5. Ostatnim elementem jest przechowywanie. Zasada jest prosta. Im lżejszy namiot, tym łatwiej go zdemontować i przechowywać. Nie wolno oczywiście zapominać, o wyczyszczeniu go i wysuszeniu przed włożeniem do specjalnej torby.

Jakie firmy mają dobry namiot do ogrodu?

Jedną z często wspominanych firm w komentarzach internetowych jest Garden Point. Wyróżnić można model:

 • Pawilon ogrodowy z moskitierą Walencja 3x4m
  Inną także bardzo polecaną firmą jest Vidal. Jej wysoko ocenianymi produktami są np.:
 • vidaXL Pawilon ogrodowy, namiot, niebieski (3x4m)
 • czy bardzo elegancki Namiot ogrodowy z 6 panelami bocznymi kremowy 3,6×3,1 m.

Wybór namiotu ogrodowego może być trudny, ale zdecydowanie warto się nad nim zastanowić, nie tylko jeśli ma się dużą działkę. Zawsze można także zamontować go na tarasie i cieszyć się nim przez cały rok.