Palenisko ogrodowe – smak pieczonej kiełbaski

Grill to coś, dostępnego dla każdego, kto ma choćby mały ogród, czy taras. Dla wielu ludzi jednak marzeniem jest możliwość zrobienia prawdziwego ogniska, w którym nie tylko ogień strzela pięknym płomieniem, lecz można w nim przypiec kiełbaski a w żarze upiec ziemniaki. Nie zawsze można robić samodzielnie ognisko, ponieważ przepisy przeciwpożarowe dokładnie wyznaczają granicę, jak daleko powinien być otwarty płomień od zabudowań oraz drzew. Dlatego na małym terenie raczej nie ma szans na ognisko. Czy jednak każdy właściciel średniej wielkości ogród ma zapomnieć o możliwości rozpalenia ogniska? Właściwie to nie. Istnieje sporo możliwości, by zgodnie z przepisami tak zabezpieczyć palenisko ogrodowe, żeby jednak realizować marzenia o rozpaleniu ogniska.

Jak zrobić palenisko ogrodowe?

  • Kupno gotowego. Z pewnością jest to bardzo ważny element, dla wielu właściwie jedyna szansa, żeby w ogóle pozwolić sobie na ognisko w ogrodzie. W obecnym czasie paleniska ogrodowe oferowane są w bardzo wielu sklepach z wyposażeniem ogrodowym. Zwykle maja kształt specjalnie wykonanej misy, z płaskim lub półkolistym dnem. Takie paleniska ogrodowe posiadają też nóżki, które eliminują styczność nagrzanego paleniska z trawą. Misa wykonana jest ze specjalnej stali, która nie nagrzewa się w nadmiarze, przez co nie grozi zapaleniem trawy.
  • Samodzielne wykonanie. Jest to możliwe, jednak musi to by miejsce odpowiednio oddalone od zabudowań, a przede wszystkim tak obudowane, obmurowane, żeby faktycznie oddzielało ewentualny płomień od wszystkich możliwych elementów.

W dzisiejszym czasie kupno takiego paleniska jest bardzo proste, zaś ono jest w taki sposób wykonane, że może służyć jako ognisko lub grill, w zależności od potrzeb. Misa służy do rozpalania w niej ognia zwykłym drewnem, jakie stosuje się w standardowych ogniskach. Kładąc jednak odpowiednio duży ruszt, staje się on grillem. Takie rozwiązanie jest doskonałe dla kogoś, kto chce czasem zrobić ognisko a czasem tylko grill, bez konieczności posiadania obu urządzeń. Jest to pewnego rodzaju uproszczenie, szczególnie dla osób, ze stosunkowo niewielkim terenem.

Czy warto takie palenisko kupić?

Z pewnością dla kogoś, kto nie ma żadnej ochoty rozpalać ogniska, ponieważ nie przepada za takimi atrakcjami, nie będzie to zakup ciekawy, gdyż urządzenie takie, to koszt rzędu kilkuset złotych. W porównaniu do standardowego malutkiego grilla, który można zakupić już za kilkadziesiąt złotych, poczynając od 10 czy 20, jest to bardzo drogi sprzęt. Dla miłośników ogniska, jest to jednak idealne rozwiązanie, tym bardziej, że w przeciwieństwie do obudowanego paleniska na stałe, misę można przenosić i chować w deszczowe dni czy w czasie zimy.

Gdzie znajdziemy odpowiednie paleniska?

W każdym sklepie ogrodniczym można trafić na taki produkt. Oczywiście nie w każdym będzie, czy będą różne rozmiary, jednak w wielu z nich z powodzeniem trafimy na przenośne gotowe palenisko. Jeśli jednak chcemy mieć wybór, doskonałym miejscem są sklepy internetowe, w których spokojnie można wybierać zarówno kolor, jak i wymiary czy kształt. Oczywiście w sprzedaży internetowej zapłacimy też za wysyłkę, i to pewnie niemało, gdyż misa jest dość ciężka.

Dzisiejsze czasy dają wybór czy chcemy mieć tylko grill czy też ognisko, ponieważ pojawiają się wciąż nowe i ciekawe rozwiązania, które z powodzeniem możemy zastosować. Warto jednak pamiętać, że obowiązują nas przepisy i w maleńkim przydomowym ogródku nie możemy rozpalić ogniska nawet w misie, ponieważ ogień mimo wszystko jest niebezpieczny, bez względu na to, gdzie się znajduje. Dlatego warto przed zakupem się zainteresować, czy na tak niewielkim placu możemy zastosować zakupione palenisko. Grilla możemy rozpalić nawet na balkonie czy tarasie. W przypadku ogniska nie ma znaczenia, w czym rozpalamy. W pewnych sytuacjach nie możemy ich zastosować.