Wiatraki ogrodowe – jak zrobić?

W dzisiejszych czasach, zwłaszcza w mieście ciężko o kawałek ziemi. Ci którzy mają to szczęście ją posiadać, zazwyczaj bardzo o nią dbają. Kupują meble ogrodowe i różnego rodzaju dekoracje. Dużą popularnością cieszą się tzw. wiatraki ogrodowe. Jak wiadomo najbardziej lubi się i szanuje te rzeczy, które wykonało się samemu. Mimo że wydaje się, iż majsterkowanie na własne potrzeby nie jest zajęciem dla każdego, nie jest to takie trudne.

Przedstawiamy jak zrobić wiatraki ogrodowe

Potrzebne będą:

 • sklejki wodoodporne,
 • listwy drewniane,
 • gwoździe,
 • długie deski które mają pełnić rolę skrzydeł,
 • silniczek elektryczny lub łożysko i oś,
 • pręt.
 1. Jak zwykle, każdą pracę zaczyna się od projektu. Jak on ma wyglądać, wzrost, czy ma stać cały rok czy ma być przemieszczany, określenie ilości potrzebnego materiału. Ważne jest też w tej fazie określenie tworzywa, z którego będzie on robiony. Najczęściej służy do tego drewno sosnowe. Głównym tworzywem są listwy a także sklejki wodoodporne.
 2. Pora na zrobienie prostej konstrukcji wieży. Najpierw wykonujemy dwa kwadraty z czterech mniejszych. Jeden powinien być trochę większy od drugiego. Łączymy je za pomocą 4 długich desek. Następnie robimy trójkątną konstrukcję dachu.
 3. Teraz łączymy wodoodporne sklejki ze stelażem. Za pomocą gwoździ łączymy je z prostopadłymi deskami konstrukcji.
 4. To samo robimy z dachem wieży. Jednak na tym etapie musimy także zająć się budową skrzydeł. Najtrudniejszym elementem jest sprawienie, że skrzydła będą się poruszać pod wpływem wiatru. Łatwiejszą wersją jest zastosowanie silniczka elektrycznego, aby wiatrak ogrodowy poruszał się także w bezwietrzne dni. Do wykonania prostego mechanizmu potrzebne jest łożysko oraz oś. To pierwsze służy do zmniejszenia siły tarcia, dlatego co jakiś czas będzie musiał być wymieniany. Łożysko umieszczamy zarówno na dole jak i górze, aby wiatrak się nie przeginał. Skrzydła możemy przymocować do pręta lub jego drewnianej wersji. Przy tworzeniu skrzydeł pamiętaj, aby nie ustawić ich pod kontem prostym.

Wykonanie takiego wiatraka zajmuje łącznie około 2 godzin i kosztuje około 250 zł. Dla tych co wolą, aby kręcił się on cały rok, zaleca się zastosowanie silniczka elektrycznego, oraz zbudowanie fundamentów pod konstrukcją.

Dla wykonania wiatraka ogrodowego stojącego potrzeba czasu i miejsca w ogrodzie. Są jednak także inne typy wiatraków, które można np. powiesić na ganku.

Jak zrobić świderek ogrodowy?

Przygotuj:

 • listewki drewniane grubość 1 cm, szerokość 2,5 cm długość 24 cm,
 • wiertarka,
 • pręt,
 • nakrętki gwintowane,
 • szablon z kartonu, który ma wskazywać kształt bryły,
 • mechanizm obrotowy np. krętlik łożyskowy.
 1. Na kartonie odrysowujemy kształt jaki będziemy chcieli uzyskać.
 2. Bierzemy wszystkie listewki z osobna i wiercimy w nich po jednym otworze, tak aby można było je nabić na pręt.
 3. Nakładamy wszystkie listewki na pręt. Następnie nakładamy na oba końce nakrętki gwintowane i skręcamy ciasno.
 4. Po złączeniu wszystkich listew, trzeba zadbać o ich kształt. Przykładamy karton do złączonych listewek i za pomocą wyżynarki odcinamy zgodnie ze wzorem.
 5. Przyszła pora na składanie. Każdą listwę oddzielnie staramy się ułożyć tak, aby miały one w stosunku do siebie podobne odległości. Ma to przyjąć kształt przypominający schodki. Najrozsądniej połączyć listwy krawędziami, w ten sposób mamy pewność, że są oddzielone tą samą odległością.
 6. W końcówce wkrętu wywiercamy otwór przez który przeciągamy drucik i robimy z niego kółko. Nie wolno zapomnieć o kręciku. Po połączeniu tych elementów wystarczy zawiesić urządzenie i cieszyć się widokiem. Można użyć różnych rodzajów kręcików, ale to właśnie typ łożyskowy daje największą lekkość i podatność na nawet lekki wiatr.