Las w słoiku – jak zrobić własny?

Od kilku lat można znaleźć piękne zdjęcia własnoręcznie robionych lasów w słoiku. Miniaturowe lasy przypadną do gustu wielbicielom zieleni, a ich własnoręczne wykonanie przyniesie wiele satysfakcji. Przekonaj się sam, jak łatwe to jest!

Jak zrobić las w słoiku?

Do wykonania zielonego lasu w szklanym naczyniu wykorzystuje się rośliny takie jak: paprocie, pieniążek, niedośpian, skrzydło kwiat, fikus pnący, widliczka, bluszczyk, fitonia, hedera, palma areca, palma koralowa, dawalia czy zanokcica.

Jako uzupełnienie przestrzeni wykorzystuje się również mchy – szczególnie popularny jest chrobotek reniferowa ty. Pamiętaj, że wszystkie mchy w Polsce są po ochroną, więc nie możesz zbierać ich na spacerze! Natomiast nie ma problemu z ich zakupem w sklepach ogrodniczych.

Zanim jednak posadzisz wybrane rośliny, trzeba przygotować dla nich podłoże według poniższej instrukcji:

  • Przygotuj słój, keramzyt ogrodniczy, węgiel aktywny, ziemię uniwersalną, 100 ml przefiltrowanej lub przegotowanej wody i ewentualnie ozdobne kamyczki i inne ozdoby (kamyki, szyszki, muszelki, korę drzew, figurki i inne).
  • Słój należy najpierw dokładnie umyć wodą z detergentem i dokładnie osuszyć.
  • Dno wyłóż warstwę keramzytu ogrodniczego o grubości 3-4 cm. Będzie zbierała nadmiar wody oraz zapewni powietrze korzeniom.
  • Następnie połóż warstwę rozdrobnionego węgla aktywnego. Służy ona filtracji wody.
  • Ziemię można położyć warstwowo, na przemian z ozdobnymi kamyczkami. Wygląda zależy od Twojego gustu.
  • Czas na sadzenie. Zrób delikatne wgłębienia w warstwie ziemi w słoiku. Wyjmij rośliny z osłonek i posadź we wgłębieniach. Uklep ziemię wokół roślinek.
  • Połóż mech (jeśli też go sadzisz) oraz ozdoby.
  • Jeśli Twój słoik można szczelnie zamknąć, dodaj pozostałą część wody i zamknij go. Naczynie postaw w zacienionym lub częściowo nasłonecznionym miejscu.

A może inaczej

Podany przepis to uniwersalna baza dla lasu podobnego do tego, który rosną w naszym klimacie. Jak zrobić inny las w słoiku? Inne rośliny będą potrzebowały jednak innych warunków.

Popularne naczynia z sukulentami (kaktusami, aloesami czy gruboszami) nie wymagają dużo wilgoci. Dlatego zamiast mchu kładzie się drobne kamyki, a słój powinien być stale otwarty.

Inne warunki wymagają też storczyki, które stworzą piękne kwitnące lasy. Do ich posadzenia wykorzystaj zamiast ziemi keramzyt ogrodniczy lub korę do storczyków. W sklepach ogrodniczych łatwo znaleźć odmiany mini, które zmieszczą się nawet do słoików o standardowym rozmiarze.

Utrzymanie

Las w szczelnie zamkniętym słoiku powinien zachowywać się jak mały, zamknięty ekosystem – woda wędruje w zamkniętym obiegu, a roślinom wystarcza jedynie odrobina światła.

Dla nas oznacza to, że w idealnych warunkach nie musimy ingerować w życie naszego lasu w słoiku.

Aby osiągnąć ową równowagę, na początku warto obserwować, czy w naczyniu znajduje się odpowiednia ilość wody. Zmiana koloru ziemi czy mchu będą pierwszymi sygnałami, że las należy podlać. Warto dodawać niewielkie porcje wody.

Nasz las w słoiku reprezentuje runo leśne. W tej części lasu zazwyczaj jest cieniście, nie dociera zbyt wiele światła. Dlatego postaw swój las w cieniu lub półcieniu. W ciągu roku możesz zmienić miejsce – w zimie postaw las w słoju bliżej okna, w lecie dalej.

W pewnym momencie Twój las może przestać rosnąć. Może to wynikać z małej ilości miejsca lub zbyt dużego stężenia dwutlenku węgla (on też się gromadzi w ekosystemie). Są to procesy naturalne. Jeśli chcesz, możesz co jakiś czas otworzyć słój, aby dostarczyć świeżego powietrza, czy przesadzić rośliny do większego naczynia. Musisz przy tym pamiętać o ponownym zapewnieniu wszystkich elementów potrzebnych Twojemu lasowi w słoiku.

Bez względu na to jaki las stworzysz, ten kawałek zieleni z pewnością ucieszy oczy i sprawi przyjemność.