Jakie kwiaty wybrać na balkon

Balkon to miejsce, które stanowi zewnętrzną wizytówkę mieszkania oraz w którym spędzamy sporo czasu latem i wiosną. Odpowiednio zadbany i przystosowany może stać się codzienną scenerią letnich śniadań, czytelnią albo miejscem odpoczynku z ulubioną kawą i dobrą książką. Jednym z ważniejszych elementów wystroju balkonu są rośliny. Dzięki nim staje się on zieloną strefą zupełnie odmienną od przytulnych wnętrz mieszkania czy betonowej fasady budynku. Dowiedz się, jakie kwiaty wybrać, aby nadać balkonowi upragniony klimat!

Powiew egzotyki na balkonie

Jeśli powierzchnia balkonu na to pozwala, odpowiedni wybór roślin może upodobnić go do oranżerii w starym stylu. Jakie kwiaty na balkon wybrać? Egzotyczny klimat zapewnią mu ozdobne krzewy kompaktowe sadzone w donicach. W okresie kwitnienia eksplodują różnorodnymi barwami, a także piękne palmy. Ze względu na położenie geograficzne Polski i zmienną pogodę, warto wybierać gatunki wymagające stanowisk półcienistych. Okresowy dostęp do promieni słonecznych zapewni im piękne wybarwienie i intensywne kwitnienie. Nie stracą swojej urody, kiedy słońce na dłużej schowa się za chmurami. Do palm, które świetnie sprawdzają się w charakterze ozdób balkonowych, należą daktylowiec kanaryjski oraz palma koralowa. Z kolei krzewy o zwartym pokroju i pięknych kwiatach, takie jak hortensje, berberysy czy budleje, wniosą do wystroju mnóstwo koloru. Umiejętna aranżacja i dobór roślin sprawi, że poranna kawa w okresie letnim będzie mogła odbywać się w warunkach godnych arystokratek z początków XX wieku.

Rośliny na małe balkony

Palmy i krzewy w donicach stawianych na podłodze mają swoje gabaryty. Dobrze sprawdzą się na tarasach oraz balkonach o dużej powierzchni. Ustawione na malutkich balkonach, zajmą większość miejsca i sprawią, że będą one wyglądały na zagracone. Jakie rośliny na balkon o małych rozmiarach sprawdzą się najlepiej? W przypadku małych balkonów o wiele lepiej sprawdzą się zewnętrzne doniczki wieszane na barierkach. Dobrym pomysłem są również minimalistyczne, designerskie białe kwietniki powieszone na ścianie. Doskonale będą w nich wyglądały sukulenty o grubych liściach w formie rozetek. Ich wielką zaletą jest odporność na różne czynniki zewnętrzne i oryginalny wygląd. Klasycznymi odmianami, które zawsze dobrze wyglądają na balkonach są petunie, pelargonie, stroiczka czy wilec. Wszystkie cechują się barwnymi kwiatami i bardzo łatwą uprawą. Jeśli zastanawiasz się, jakie kwiaty na balkon wybrać, warto zwrócić uwagę na ich wymagania i sposób uprawy, aby zapewnić im warunki, w których prezentują się najpiękniej.