Jak zrobić stół ogrodowy?

Każdy właściciel ogrodu wie, że do wygodnego siedzenia i wypicia kawy na świeżym powietrzu, bardzo potrzebny jest odpowiedni stół ogrodowy wraz z krzesłami lub ławką. W sklepach znajduje się bardzo wiele tego rodzaju produktów, jednak można także zrobić je na własną rękę z wybranych produktów. Oczywiście do każdego wykonania jakiegokolwiek mebla, należy się przygotować. Potrzebne będą nie tylko deski, płyty czy inne elementy, lecz także piła do drewna, gwoździe oraz młotek, by na odpowiednią wysokość przycinać elementy stołu.

Wykonanie stołu ogrodowego

Rodzajów stołów jest wiele, ale jednymi z najbardziej popularnych są:

  • z palet,
  • z litego drewna,
  • z płyty.

Najbardziej popularny obecnie to produkt z palet. W tai sposób można bardzo szybko i prosto utworzyć stół ogrodowy a także ławki czy niewielkie taborety.

Jak zrobić stół ogrodowy z palet?

Zadani jest o tyle proste, że nie trzeba za bardzo znać się na tworzeniu tego typu mebli, żeby wyszedł ciekawy i funkcjonalny. Dla kogoś, kto chce zrobić szybko i prosto, wystarczą połączone ze sobą palety, ułożone jedna na drugą i przyczepione, żeby nie spadały. Ponieważ na wierzchu są zbyt duże dziury i ewentualne szklanki będą w nie wpadać, warto położyć na wierzch szybę, która spowoduje, że stolik będzie prezentował się bardziej elegancko. Jeśli ma on być zwyczajny, można ułożyć na wierzchu płytę, z uszkodzonego innego mebla i najlepiej ją przymocować. Paleta ma zwykle rozmiar kwadratu, więc stolik będzie stosunkowo duży, ale nie za wielki.

Stolik DIY

Pomimo, że bardzo wiele stołów doskonałej jakości jest w sklepach, nic tak nie cieszy, jak wykonanie go samodzielnie, czyli DIY. Najprostsze z możliwych rozwiązanie, to stolik czy ławka z palet, przy czym stół w ogrodzie będzie łatwiejszy do wykonania. Można też taką pracę zlecić komuś, ponieważ nie każdy ma u siebie wszystkie potrzebne narzędzia. Jest to jednak zadanie na tyle proste, że nie trzeba za bardzo kombinować, lecz spróbować zrobić je samemu. Do stołu z litego drewna lub płyt ze zniszczonych mebli, trzeba już zdecydowanie więcej uwagi oraz skrupulatności, by powstało coś ciekawego. W tej kwestii nie wystarczy położyć jednej płyty na drugą, lecz znaleźć nogi, boki oraz coś, co będzie blatem. W przypadku stołu z palet. Nie trzeba dokładać jednolitej płyty, lecz w miejscach, gdzie są szpary, znaleźć odpowiednie deseczki i je poprzybijać w wybranym miejscu. Tego rodzaju ozdoby ogrodowe są nie tylko ciekawe i niebanalne, lecz przede wszystkim ich widok sprawia najwięcej frajdy, ponieważ to my sami go wykonaliśmy. Po wykonaniu stołu sprawdź jakie można dobrać do niego krzesła ogrodowe i inne akcesoria do ogrodu.

A co, jeśli nie umiemy wykonać takiego mebla?

Mimo szczerych chęci nie każdy jest w stanie wykonać stolik, nawet z paneli. Dlatego czasem warto zlecić owo wykonanie komuś, kto się na tym zna, i zrobi mebel na zamówienie. W sieci, jak i w wielu okolicznych miejscach, są ludzie, którzy trudnią się tworzeniem mebli ogrodowych na zamówienie. Warto z pomocy takiej osoby skorzystać, szczególnie, jeśli nie mamy sami warunków ani zdolności do wykonywania takich prac.

Stół drewniany – co będzie potrzebne?

  • solidne deski na blat,
  • doskonałej jakości kołki, przeznaczone na nogi,
  • gwoździe,
  • piła do drewna.

Stoły ogrodowe nie są łatwym w wykonaniu meblem, ponieważ potrzebuje skrupulatnego wymierzania oraz dopasowywania, by wszystko do siebie idealnie pasowało. Odpowiedniej jakości oraz długości deski, mają tworzyć blat, ze wzmocnieniem od dołu. Do owego wzmocnienia będą przymocowywane nogi, które mają być wytrzymałe i utrzymać blat i wszystko, co się na nim będzie znajdowało. Takie meble o wiele prościej jest zamówić u stolarza, który wykona je w pełni profesjonalnie.