Jak zrobić meble ogrodowe z palet?

Coraz więcej osób ma ogrody i każdy stara się, żeby w jego własnym ogródku było najpiękniej. Dla jednych będzie to bujna roślinność, dla innych ozdoby, które obecnie można zakupić w każdym sklepie ogrodniczym, dla kolejnych zaś będą to odpowiednie meble. W zdecydowanej większości rozmaite meble można zakupić w sklepach, lub zamówić wykonanie odpowiednich. Ostatnimi czasy jednak coraz bardziej popularne stają się meble ogrodowe, które wykonuje się z palet.

Czy meble z palet są ładne?

Nie każdy lubi takie wyposażenie, jednak coraz częściej mówi się o tym, że są to meble niebanalne, za to dość tanie w wykonaniu. Oczywiście nie będą fantazyjne i wykonane tak, jak w przypadku specjalnych mebli ogrodowych, jednak z pewnością doskonale sprawdzą się w jako standardowe meble w ogrodzie. Wybór mebli zależy od wyglądu samego ogrodu, dlatego należy zwrócić uwagę na to, czy meble z palet będą do nich pasować.

Jak zrobić meble ogrodowe z palet?

To meble, które wyjątkowo łatwo się wykonuje. Wystarczy kilka narzędzi oraz poszczególne elementy, by rzeczywiście można było zacząć je robić. Co jest potrzebne do mebli z palet:

  • palety,
  • gwoździe lub śruby,
  • narzędzia do cięcia oraz zbijania.

Ławka z palet

Do zrobienia jednej ławki potrzebne są dwie palety. Jedna będzie potrzebna do wykonania siedziska. Rozdzielany ją na pół, tak, żeby powstały dwa prostokąty o tych samych wymiarach. Układamy jeden element na drugim, mocując je do siebie. W taki sposób tworzone jest siedzisko, o odpowiedniej wysokości. Jeśli potrzebne jest wyższe, wówczas można posłużyć się kolejnym elementem palety, lub mocując dodatkowo nóżki.
Druga paleta służy do przygotowania oparcia. Ustawia się ją w pozycji pionowej tak, by przylegając do siedziska, tworzyła z nim oparcie. Oczywiście musi być przymocowana do pozostałych palet, ponieważ będzie ruchoma i niebezpieczna dla dzieci.

Jak zrobić stolik z palet?

Wykonanie stolika jest banalnie proste. Bierzemy kilka palet i mocujemy je do siebie, układając je, jednak na drugą. Oczywiście to nie wystarczy, ponieważ paleta ma bardzo szerokie, jak na stolik przestrzenie między deskami, dlatego dodatkowo przymocowany blat drewniany, szklany lub inny, będzie bardzo potrzebny. W przypadku ławek nie ma takiej konieczności, ponieważ ławki z natury mają przerwy w deskach, jednak stolik musi być jednolity.

A taboret?

Bardzo trudno jest zrobić standardowy taboret, jednak z jednej palety można zrobić 4 takie stołki. Z reguły do przyciętego elementu mocuje się nogi, żeby taboret był wyższy. Tego rodzaju meble robione są niezwykle rzadko. Zdecydowanie częściej wykonuje się ławki oraz stoliki, które są najłatwiejsze do wykonania i najlepiej się sprawdzają w ogrodzie.

Wykonanie mebli nie dla każdego

Nie każdy umie i ma narzędzia, żeby takie meble zrobić, dlatego bardzo wiele osób zajmuje się tworzeniem mebli na zamówienie. Właściwie w dzisiejszych czasach jest tak wielu ludzi, którzy faktycznie trudnią się tworzeniem mebli na zamówienie, że nie ma problemu, by zamiast zwykłych desek czy wikliny, wykorzystać do zrobienia mebla, zwykłą paletę, która nie jest zbyt droga, za to wygląda ciekawie i póki co, niebanalnie. Sprawdź też gotowe zestawy mebli ogrodowych.

Zalety i wady mebli ogrodowych z palet

Bez wątpienia zalet jest o wiele więcej niż wad. Pierwsza jest to, że bardzo łatwo jest je zrobić samodzielnie. Są także dużo tańsze w wykonaniu, niż w przypadku zwykłych desek czy innych elementów. W paletach nie ma sklejek tylko rzeczywiste deski dobrej jakości, dlatego nawet długie przebywanie w rozmaitych warunkach im nie przeszkadzają. Wystarczy je po prostu zakonserwować. Wadą jest to, iż nie każdy może je wykonać samodzielnie, zaś na ławkach zalecane są poduszki, by wygodniej się siedziało.