Jak zaprojektować ogród?

Każdy, kto cieszy się domem z ogrodem, wie, że by był on piękny, trzeba go odpowiednio urządzić. Piękny ogród to pojęcie względne, gdyż każdy ma inne wyobrażenie o własnym ogrodzie i dla każdego „piękny” będzie miało zupełnie inne znaczenie. Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy i co nam się w nim podoba.

Projektowanie ogrodu

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy:

  • Jakie rośliny mają w nim być?
  • Czy ma być plac zabaw?
  • Czy powinien się znaleźć ogród, ewentualnie sad?
  • Czy trawa ma być z rolki czy z nasion?
  • Jak bardzo skomplikowana ma być opieka nad nim?
  • Czy ma w nim być taras lub patio?

Każdy z tych elementów jest istotny, żeby ogród wyszedł dokładnie tak, jak tego potrzebuje dana osoba.

O czym musisz pamiętać?

Wielu ludzi samodzielnie planuje wygląd ogrodu, jednak nie zawsze tak się da, ponieważ do pewnych rzeczy potrzebne są narzędzia, których zwykły człowiek może nie mieć. By wyrównać teren, potrzebna jest glebogryzarka, lub przekopanie ogrodu, po czym wyrównanie. Nie zawsze da się zrobić ręcznie przy pomocy grabek czy łopaty, dlatego czasem warto zainwestować w specjalistów, którzy wykonają dokładnie taki ogród, jakiego chcemy. Samo projektowanie odbywa się przy pomocy specjalistycznego programu komputerowego, by zrobić wizualizację i umieścić poszczególne elementy w ogrodzie. Jet to spore uproszczenie pracy, gdyż dzięki niemu, nic nie jest robione „na oko” i nie ma sytuacji, że źle wykopaliśmy miejsce na oczko wodne i coś się w ogrodzie nie zmieściło. Do tego jednak potrzebne są dokładnie wymiary ogrodu i skrupulatne zaplanowanie wszystkiego. Tak zaprojektowany ogród bez wątpienia pięknie się zaprezentuje i wszystko będzie pasowało, jednak tego rodzaju usługa będzie bez wątpienia trochę kosztować. Dlatego wiele osób decyduje się na to, by samodzielnie go zaprojektować i wykonać.

Samodzielnie urządzanie ogrodu

To na pewno tańszy i prostszy sposób, choć pewnie nie do końca wynik będzie tak atrakcyjny jak w przypadku firmy ogrodniczej. Dla wielu osób jednak firma ogrodnicza to zbędny wydatek, gdyż właściciel sam wie najlepiej, jak urządzić ogród, żeby był piękny i przydatny. Sam piękny ogród, w którym nie będziemy się czuli swobodnie, nie będzie radością dla mieszkańców, dlatego należy zadbać o wszystkie szczegóły. To znaczy, że piękne, ulubione kwiaty czy drzewka ozdobne mogą być, jednak nie wolno zapominać, że trzeba dojść do poszczególnych miejsc w ogrodzie, postawić huśtawkę czy namiot, żeby swobodnie spędzić czas na podwórku. Po co komu trawa z rolki, po której nie będzie można chodzić, by jej nie zniszczyć. Zaplanowanie i urządzenie ogrodu jest o tyle dobre, że będzie fantastyczną ozdobą domu, jednak musi być także wygodny i pożyteczny.

Co to znaczy, że ogród jest pożyteczny?

To oznacza, iż, jeśli ktoś w ogrodzie chce mieć też własne warzywa, to powinien się w nim znaleźć kącik na część warzywną i swobodny dostęp do owego kącika. Dla takiej osoby nawet piękny ogród ale tylko z wyjątkowymi roślinami, bez dodatkowej użyteczności, będzie uciążliwą ozdobą. Nie da się żyć w domu z ogrodem, na który ciągle trzeb uważać i na okrągło zwracać uwagę na to, żeby czegoś nie robić, tylko po to, żeby on był piękny.

Kto powinien skorzystać z firmy ogrodniczej?
Dla osoby, która w większości pracuje a ogród ma być tylko miejscem relaksu, dobrym pomysłem będzie wynajęcie takiej firmy, która szybko i w sposób profesjonalny, utworzy piękny ogród. Dla kogoś, kto ma rodzinę z dziećmi, często małymi, piękny ogród będzie przeszkodą, gdyż albo dzieci zdemolują ogród, albo będą miały spore ograniczenia w zabawie.