Wędzarnie elektryczne alternatywą dla grilla

Majówka to w Polsce szczególny okres kojarzony z zapachem pieczonej kiełbasy. Osoba, która ma ogród, ma możliwość zapraszania do siebie znajomych na wspólnego grilla. W tym momencie taką możliwość mają także osoby mieszkające np. w bloku. W ofercie większości sklepów AGD można znaleźć grill elektryczny. Ciekawym pomysłem są wędzarnie elektryczne, które można zbudować samemu przy użyciu grilla elektrycznego lub kupić.

Dlaczego wędzarnia elektryczna może być alternatywą dla grilla?

Ponieważ możną ją wykorzystywać nie tylko do wędzenia, ale także do grillowania. Większość modeli posiada możliwość wykorzystywania ich także jako grill. NA samym dole urządzenia znajduje się sprzęt, który fizycznie jest bardzo podobny do zwykłego grilla elektrycznego, praktycznie się od niego nie różni. Wędzarnie elektryczne polegają zazwyczaj na wędzeniu dzięki generatorowi dymu. Zazwyczaj wykorzystuje się przy nich zrębki wędzarnicze, które sprawiają, że dym jest wolny od wszelkich szkodliwych kwasów i żywic. Jest to więc czysty dym, który nie szkodzi potrawom tak jak np. dym z klasycznego grilla.

Atuty wędzarni elektrycznej

  1. Nie wolno jeść zbyt często jedzenia z grilla, ponieważ dym nakłada na jedzenie związki rakotwórcze. Oczyszczenie dymu w wędzarni elektrycznej powoduje, że jedzenie smakuje tak samo wybornie ale jest czyste i najważniejsze, że można go spożywać bez ograniczeń.
  2. Prostota w obsłudze. Wystarczy nacisnąć odpowiednie przyciski zgodnie z instrukcją i nie trzeba nawet zaglądać i pilnować procesu wędzenia. W nowszych modelach urządzenie samo może nawet poinformować, albo wręcz zakończyć proces, kiedy nadejdzie taka potrzeba.
  3. W jednej cenie dwa produkty. Można ją wykorzystywać zarówno jako grill, jak i jako wędzarnię. Przy czym bez względu na zastosowaną funkcję, jedzenie takie będzie zdrowsze niż kupowane lub zrobione na ognisku.
  4. Jest mobilna. Małe rozmiary i łatwość przenoszenia przy wytrzymałości na temperaturę, dają wiele możliwości. Można ja używać zimą, latem, na wiosnę i jesień. Można umieścić ją w piwnicy, ogrodzie czy nawet na balkonie.
  5. Koszty spalania. Kiedy słyszy się że sprzęt jest elektryczny, w głowach dużej ilości osób rodzi się myśl że jest drogi w użytkowaniu. W tym przypadku tak nie jest. Włączone urządzenie w funkcji wędzenia zużywa średnio 30 groszy na godzinę pracy. Nie trzeba wrzucać drewna, pilnować ognia ani niczego w tym stylu. Wystarczy włączyć urządzenie, a ono samo o wszystko zadba.

Ceny wędzarni ogrodowych

Klasyczne połączenie grilla i wędzarni można znaleźć nawet od 400 zł. Oczywiście w budowie jest to bardziej przeznaczone na grill, niż wędzarnię. Taką typową wędzarnie z hakami, drążkami, gdzie można wędzić więcej niż kilka produktów szuka się w cenach powyżej 1 tysiąc złotych. Wersje poniżej tysiąca złotych zazwyczaj bardziej nadają się do wędzenia na podwórku i raczej na dwa – trzy obiady do przodu, albo jeden obiad dla dużej rodziny. Jest to więc dobry sposób dla osób mieszkających samotnie, lub preferujących używanie sprzętu jedynie „od czasu do czasu”. Dla osób które naprawdę rzadko jedzą wędzone rzeczy, ale jeśli już, to wolą je zrobić samodzielnie dobra jest „mała wędzarnia domowa” albo balkonowa. Można je kupić w cenie do 200 zł. Sprzęt ten działa szybko i bez trudu pomieści całego kurczaka na obiad. Jednakże w tym modelu z funkcją grillowania może być problem.

W sklepach można znaleźć wędzarnie potrzebujące elektryczności lub drewna. Każda z nich ma swoje własne plusy, minusy i ograniczenia. Najlepszą alternatywą dla grilla wydaje się wędzarnia elektryczna. Jest ona zdecydowanie bezpieczniejsza oraz łatwiejsza w obsłudze, dlatego jest szczególnie polecana osobom początkującym. Wersja wykorzystująca drewno jest bardzo polecana przez miłośników wędzenia, ale jak łatwo się domyślić wymaga sporej wiedzy i wprawy, aby ją obsługiwać.