Oczko wodne w Twoim ogrodzie

Wielu właścicieli ogrodów, decyduje się na budowę oczka wodnego. To niewielki urokliwy akwen wodny, który daje ogrodowi ciekawy wygląd i wprowadza niezwykły nastrój. Szczególnie jeśli jest to np. kształt nerki, przez który przebiega piękny mostek oświetlony lampionami. Sposobów na udekorowanie oczka jest bardzo dużo, jednak musi być oo samo w sobie piękne, żeby było ozdobą ogrodu.

Czym ono jest?

Z pewnością nie jest to basen, w którym można się zanurzyć w gorący dzień, ponieważ raczej nie jest przeznaczony do kąpieli. To niewielki kawałek wody, na której są rozmaite dekoracje, pływające ptaki czy przeznaczone do oczek rośliny. Dobrze wykonane oczko wodne wymaga jednak znajomości wielu elementów, a przede wszystkim pielęgnacji wody. Brudna woda, z oślizgłymi brzegami oczka, nie jest ani ładna, ani dobra, ponieważ staje się prawdziwą wylęgarnią komarów.

Z czego można zrobić oczko wodne?

Wiele sklepów ogrodniczych oferuje gotowe niecki, które wkładamy w wydrążone miejsce i tam nalewamy wody. Można też wykopać miejsce na oczko wodne, wyłożyć je specjalną folią, żeby nie „uciekała” woda a po zewnętrznej części poukładać kamienie, które będą tworzyły ładny wygląd budowanego elementu.

Budowa oczka wodnego

  • Zalezienie miejsca. To jedno z bardziej istotnych elementów. Nie może on być w bardzo słonecznym miejscu, gdyż woda szybciej wyparowuje, a dodatkowo przyczynia się do gwałtownego wzrostu glonów, co oczywiście sprawia, iż woda będzie trudna do wyczyszczenia. Nie może też być ciągle pod drzewami, ponieważ spadające liście spowodują bardzo duże zanieczyszczenie wody. Oczywiście możemy regularnie je oczyszczać, jednak będzie to wymagało sporo pracy. Powinno to być miejsce w półcieniu, jednak nie pod drzewami.
  • Wielkość oczka. W zależności od ogrodu będziemy robili średnie lub małe oczko, jednak należy pamiętać, że z małego szybciej wyparuje woda, co spowoduje szybszy wzrost glonów.
  • Dobór roślin. To bardzo istotny element, ponieważ będzie on dekorował oczko, a przede wszystkim bardzo nam utrudni lub ułatwi utrzymanie czystości wody. Najlepiej posadzić rośliny w koszach dookoła zewnętrznej części oczka, przez co woda jest łatwiejsza do czyszczenia, zaś rośliny staną się ozdobą terenu wokół niej.

Budowa czka to nie tylko wykopane miejsce, lecz także szczelne dno, dzięki któremu woda nie wsiąknie w ziemię oraz brzegi tak wykonane, żeby ziemia się nie obsuwała. Muszą one być mocne. Solidnie i w sposób przemyślany wykonanie oczka wodnego spowoduje, że faktycznie będzie to ozdoba ogrodu. Należy jednak pamiętać, iż czyszczenie wody jest obowiązkowe, żeby w ogóle mówić o dekoracji. Woda strojąca bardzo szybko zamienia się w zieloną, zaś dno pokrywa śliski osad. By tego uniknąć, należy regularnie czyścić wodę i dno.

Jak je czyścić?

Czyszczenie takiego oczka nie ogranicza się tylko do zbierania liści czy zatopionych owadów z tafli wody. Przede wszystkim do oczyszczania wody potrzebne jest zamontowanie specjalnego filtra oraz pompy, które będą pomagały w utrzymaniu odpowiedniej jakości wody. Często pomocne są również specjalne preparaty do oczek wodnych. Pozwalają zachować pH wody oraz zwalczyć niechciane substancje. Co jakiś czas należy uruchamiać pompę, żeby przefiltrować wodę i pozbyć się zalegających na dnie zanieczyszczeń. Pompa nie zlikwiduje opadłych na taflę wody liści, dlatego regularnie należy zbierać je z powierzchni, specjalną siatką do czyszczenia basenów. Zamontowany filtr nie tylko czyści wodę, ale także zapobiega rozwojowi glonów, dzięki czemu o wiele dłużej woda jest czysta.

Dopasowane rośliny także spełniają funkcję dbania o wodę, ponieważ niejako zacieniają one taflę. Są to specjalne rośliny do oczka, które rozwijają się w wodzie. Nie potrzebują ziemi, by się ukorzenić, gdyż rosną i rozwijają się w wodzie. Ładnie poukładane po brzegach kosze z kwiatami, nie tylko ozdobią brzegi, ale tez zamaskują wszystkie niedoskonałości w budowie oczka.