Jak zrobić drewniane ławki ogrodowe?

Ogród jest miejscem w którym można się zrelaksować, odpocząć w cieniu drzew. Każdy pragnie aby to miejsce było ładne, oraz przyjemne do wypoczynku. Wymaga to oczywiście wiele pracy i wyobraźni. Nieodłącznym elementem tego miejsca są także meble ogrodowe. Wykonane własnoręcznie dają powód do dumy, a także są idealnie dobrane do zamysłu właścicieli. Zawsze należy pamiętać o impregnacji drewna.

Jakie drewno na ławki ogrodowe?

Najpopularniejszym rodzajem jest dąb. To szlachetne długowieczne drzewo jest niezwykle wytrzymałe na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne. Niestety produkt ten jest dosyć drogi, gdyż najmniejsza cena wynosi około 1200 za metr sześcienny. Drugim popularnym tworzywem jest sosna. Nie jest ona tak wytrzymała jak dąb, dlatego nie można zapomnieć o dobrej impregnacji. W takiej sytuacji może posłużyć właścicielowi spokojnie kilka lat. Pozostał już tylko buk. To jest także tani typ, bardzo często kupowany. Wykonane z niego meble są twarde i ciężkie, oraz niestety łupliwe. Najbardziej wytrzymały jest modrzew. Praktycznie nie pęcznieje, szybko się suszy i nie pęka. Niestety po latach zaczyna szarzeć, przez co trzeba go naoliwiać i malować co parę lat. Łatwo dostępnym materiałem są również palety. Wykorzystywane mogą być w całości, lub tylko pojedyncze deski. Sprawdź gotowe rozwiązania tutaj: huśtawki ogrodowe.

O czym pamiętać tworząc drewniane ławki?

  1. Określ jaka długość ławki jest najodpowiedniejsza, a następnie za pomocą piły, skróć deski.
  2. Przed czasem korzystnie jest wywiercić otwory w miejscach łączenia, takiego rozmiaru, jakiego będą także śruby.
  3. Łącz deski przy pomocy śrub do tego przeznaczonych.
  4. Najważniejsza jest impregnacja drewna. To od niej zależy, jak długo będzie można korzystać z mebli.

Jak zrobić drewniane ławki ogrodowe?

Do tego przedsięwzięcia potrzebne będą:

  • po 2 sztuki desek o grubości 4 cm i wymiarach 90 X 15 cm, 44 x 10 cm, 46 x 6 cm, 60 x 6 cm
  • 5 x deski o grubości 2 cm o wymiarach 170 x 15 cm
  • 3x deski o wymiarach 152 x 12 cm i grubości 2 cm
  • wkręty drewniane o długości 8 cm, 4 cm i 6 cm
  • szlifierka kątowa i papier ścierny

W pierwszym kroku należy zrobić podpory. Mają one mieć kształt niczym litera „S”, z tym że mają mieć kąty. Robimy to z desek o wymiarach 90 cm x 15 cm oraz 44 x 10. Będą to „plecy” i przód ławki. Następnie łączymy je deską 60 x 6 cm. Jeśli ktoś nie chce mieć wystających elementów, wystarczy narysować na deskach kreski tak, aby można było je spiłować. W ten sposób powstał jeden z boków ławy. Następnie robimy to samo z drugim bokiem. Teraz trzeba wyznaczyć, jak ma być przykręcona deska. Do tego wystarczy wziąć tę o wymiarach 152 x 12 cm i odrysować kształt ołówkiem w pozycji pionowej. Ma być umieszczony na końcu krótszej podpory i na podobnym poziomie w dłuższej. Następnym krokiem w miejscu zaznaczenia, jest wkręcenie po 2 wkręty od wewnętrznej strony, tak aby przeszły na wylot. Teraz za pomocą stworzonych otworów, można wkręcić deski. Podobnie przyłączamy drugą stronę teraz poziomo można przymocować 2 deski 46 x 6 cm. W celu usztywnienia wzdłuż długich desek, należy przymocować jeszcze 2 deski w pozycji poziomej. Teraz trzeba dokończyć „siedzisko” przykręcając 3 deski 170 x 15 cm. Dwie pozostałe deski mają miejsce w oparciu i tam powinny być przyczepione.

Ławka jest już gotowa. Teraz należy ją wyszlifować oraz pomalować i wstawić w wyznaczone wcześniej miejsce. Impregnacja polega na nanoszeniu specjalnej farby grubo na deskę i powtórzyć tę czynność 2 razy. Dodatkowo aby konserwacja wystarczyła na długie lata, trzeba to powtarzać co kilka lat.