Jak ozdobić ogród kamieniami?

Wprowadzenie do ogrodu kamieni dodaje mu naturalnego charakteru. Kamienie w ogrodzie są trwałe i wyglądają estetycznie. Wykonane z nich dekoracje mają niepowtarzalną formę, co sprawia że ogród staje się wyjątkowy. Kamienie mogą mieć różny kształt, kolor i właściwości. Opcji jest sporo. Do dekoracji ogrodu można wykorzystać otoczaki, żwir, korę kamienną, łupki skalne, większe kamienie czy też głazy. Jak ozdobić ogród kamieniami?

  • Skalniaki – kamienie w ogrodzie kojarzone są przede wszystkim z różnego rodzaju skalnikami. Odpowiednio przygotowane podłoże pozwala wyeksponować rośliny oraz kamienie ozdobne. Świetne efekty uzyskać można poprzez zastosowanie kory kamiennej oraz otoczaków.
  • Kamienie zamiast ściółki – drobne kamienie, takie jak grys, żwir czy otoczaki doskonale sprawdzają się w wypełnianiu przestrzeni pomiędzy roślinami. W taki sposób tworzyć można rabaty, które powszechnie określane są żwirowymi.
  • Oczka wodne i strumyki – ciekawym urozmaiceniem ogrodu może być także oczko wodne. Poza wodą i odpowiednią roślinnością, znaczną rolę odgrywają tutaj odpowiednie kamienie. Polecane są przede wszystkim otoczaki. Kamienie umieszcza się na dnie zbiornika oraz dookoła niego. Dzięki kamieniom możliwe będzie nie tylko zamaskowanie folii uszczelniającej dno oczka, ale również umocnienie jej brzegów. W przypadku posiadania dużego ogrodu, do oczka doprowadzić można strumyk, który również wykłada się kamieniami – otoczakami lub korą kamienną. Udekorowany w taki sposób strumyk przywołuje na myśl górskie lub leśne strumienie.
  • Ścieżki i alejki – kamienie ozdobne to idealny materiał na utworzenie ścieżki lub alejki. W tym przypadku najpopularniej wykorzystywany jest grys ogrodowy, drobna kora kamienna oraz tłuczeń. Kamienie te stosowane są ze względu na zadowalającą twardość, odporność na zarysowania oraz zanieczyszczenia. Dodatkowo warto wiedzieć, że kamienie te nie wchłaniają wody i przez długi czas zachowują swój atrakcyjny wygląd. Układając ścieżkę lub alejkę można wybrać kamienie w takim samym kolorze lub różnorodne kolorystycznie w celu urozmaicenia kompozycji.
  • Podział przestrzeni – wykorzystując kamienie w prosty i elegancki sposób można oddzielić w ogrodzie poszczególne przestrzenie. Kamienie wyznaczają granicę pomiędzy poszczególnymi strefami, a jednocześnie stanowią oryginalną dekorację dla ogrodu i bardzo ładnie komponują się z zieloną trawą. W przypadku posiadania dużego ogrodu, wydzielić można znaczny fragment przestrzeni, gdzie zostaną umieszczone głazy ogrodowe razem z iglakami czy zimozielonymi krzewami. Dzięki takiej aranżacji uzyskać można wrażenie górskiego, surowego krajobrazu. To doskonała alternatywa dla ogrodów w stylu rustykalnym. Nowoczesnym sposobem wyznaczenia trwałych granic w ogrodzie są także ogrodzenia gabionowe, czyli kamienie ujęte w metalową siatkę.

Zalety kamieni w ogrodzie

Kamienie dekoracyjne to nie tylko ładny wygląd. Spełniają one również wiele innych funkcji. Powierzchnia która wysypana jest kamieniami stanowi warstwę przepuszczalną, przez którą woda może w łatwy sposób przenikać. Ponadto kamienie ograniczają parowanie wody, co poprawia nawilżenie podłoża i pozwala ograniczyć podlewanie. Warstwa kamieni chroni korzenie roślin przed gwałtownymi zmianami temperatury. Sam ciężar kamieni również jest zaletą. Sprawia, że chwastom trudniej jest przedostać się na zewnątrz. Nieliczne, którym się to uda można usunąć w zdecydowanie łatwiejszy sposób. Dodatkowo dzięki ciężarowi nie odfruną nawet przy mocnym wietrze.

Jak wybrać odpowiednie kamienie?

Wybór kamieni oraz sposób ich wyeksponowania uzależniony jest od samego wnętrza ogrodowego. Zalecane jest zestawianie kamieni o podobnym pochodzeniu. Zbyt duża ilość kamieni o różnych kształtach, kolorach i o odmiennej fakturze może dawać wrażenie nadmiernego chaosu, a nie ładu i spokoju. Duże kamienie i głazy powinny dominować nad pozostałymi elementami w ogrodzie. Żwir i otoczaki są polecane na większych płaszczyznach.
Jeżeli chcesz wykorzystać kilka kamieni, a nie wiesz jak je ze sobą zestawić to możesz zastosować zasadę trzech elementów. Zgodnie z tą zasadą zalecane jest tworzenie kompozycji przy wykorzystaniu trzech elementów lub też grup elementów o różnych kształtach i wielkościach. Istotne jest, aby układ taki można było umownie wpisać w trójkąt. Wówczas powstają harmonijne i zrównoważone kompozycje.